قیمت نفت در آستانه نشست اوپک ثابت ماند ۱۳ خرداد, ۱۳۹۵

در حالی که سیگنال های ضد و نقیضی از بازار نفت در آستانه نشست امروز اوپک به گوش می رسد، قیمت نفت امروز ثابت بود. تحلیلگران می گویند انتظار ندارند توافقی در زمینه محدود شدن تولید نفت از این نشست بیرون بیاید.

اقتصادپرس: قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۵ سنت افزایش به رقم ۴۹ دلار و ۷۷ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز با ۹ سنت کاهش به بشکه ای ۴۸ دلار و ۹۲ سنت رسید.
سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) امروز خود را برای یک رویارویی دیگر بین ایران و عربستان آماده می کند. در حالی که ریاض تلاش می کند اقدامی هماهنگ یا یک سقف تولید جدید را برای محدود کردن تولید سازمان ترتیب دهد، اما تهران از این تلاش ها پشتیبانی نمی کند.
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران گفت: «یک سقف تولید جدید سودی برای ما ندارد.» ایران در تلاش است تا پس از لغو تحریم های غرب در ماه  ژانویه، سهم از دست رفته خود از بازار نفت را پس بگیرد.
به رغم افزایش تولید اعضای خاورمیانه ای اوپک، رقم کل تولید این سازمان در سال جاری میلادی عمدتا ثابت مانده و اوپک به دلیل کاهش تولید اعضایی همچون نیجریه، لیبی و ونزوئلا، هم اکنون همچنان ۳۲٫۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید می کند.
به دلیل اختلال در عرضه نفت کشورهای دیگر، کشورهای تولید کننده نفت در خاورمیانه که هزینه تولید پایینی دارند، دلیل چندانی برای محدود کردن تولید خود نمی بینند، زیرا وضعیت کلی بازار برای آنها در سال جاری بهبود قابل توجهی یافته است.
موسسه بی ام آی ریسرچ اعلام کرد: «از ۲۰ ژانویه، قیمت نفت تقریبا دو برابر شده و از نزدیکی ۲۶ دلار در هر بشکه به تقریبا ۵۰ دلار رسیده است. در همین بازه زمانی، رقم کل تولید اوپک به رغم کاهش قابل توجه تولی نیجریه، روزانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است.»

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *