روغنی‌ها در شرایط رکود بازار درخواست افزایش قیمت دادند ۱۲ خرداد, ۱۳۹۵

تولیدکنندگان روغن در شرایط رکود بازار برای چندین بار درخواست افزایش قیمت ها را به سازمان حمایت ارسال کردند.

اقتصادپرس: هدفگذاری دولت برای کاهش نرخ تورم باعث شد تا بازار با تشدید رکود روبه رو شده و بسیاری از تولیدکنندگان با مشکلات متعددی روبه رو شوند. حتی برخی از تولیدکنندگان برای گذراندن زندگی محصولات خود را با کمتر از قیمت تمام شده به فروش می رسانند تا شاید بخشی از نیاز نقدینگی آنها برطرف شود.

البته در این شرایط تعدادی از تولیدکنندگان نیز افزایش هر ساله هزینه‌های تولید را بهانه کرده و با افزایش قیمت محصولات خود در صدد تأمین نقدینگی مورد نیاز خود برآمده‌اند. اما هر بار سازمان حمایت به عنوان متولی قیمت گذاری کالاهای اساسی  با افزایش قیمت ها مخالفت کرده و معتقد است واحدهای تولیدی باید مدیریت هزینه ها را انجام و کالاهای خود را با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار دهند.

از این میان تولیدکنندگان روغن که از سه سال پیش افزایش قیمتی را در محصولات خود لحاظ نکرده اند برای چندین بار درخواست افزایش قیمت  محصولات را به سازمان حمایت ارسال کرده‌اند. به اعتقاد تولیدکنندگان روغن امسال تعرفه واردات روغن خام تا ۲۰ درصد و قیمت انرژی و دستمزد افزایش یافته و در همین راستا باید قیمت روغن نیز افزایش پیدا کند.

هر چند هنوز سازمان حمایت به درخواست تولیدکنندگان پاسخی را مطرح نکرده است اما آنها امیدوارند این بار سازمان حمایت ادله های آنها را مورد قبول و مجوز افزایش قیمت را صادر نمایند.

محمودی به عنوان دبیر انجمن روغن در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم می‌گوید: در حال حاضر فضای اقتصادی روغن مناسب نیست و حاشیه سود بسیار پایین است. این در حالی است که ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار و تن ظرفیت تولید وجود دارد که امروز فقط یک میلیون و ۵۰۰ هزار از ظرفیت داخلی استفاد می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه ما موافق نرخ واقعی روغن هستیم، گفت: درخواست شفافیت قیمت را تا سقف توافق شده هفته گذشته به سازمان حمایت ارائه کرده‌ایم و منتظر برگزاری جلسات کارگروه تنظیم بازار هستیم . البته تأکید می‌کنم در ماه مبارک رمضان هیچ گونه افزایش قیمتی در روغن انجام نخواهد شد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *