قشر مستضعف در دولت تدبیر و امید به حاشیه رفت ۱۲ خرداد, ۱۳۹۵

نماینده مردم در مجلس با بیان این که دولت نسبت به حمایت از اقشار ضعیف جامعه نه تنها بی‌اعتنا است، بلکه در موارد مشخصی مخالف است گفت: دولت یک چهارم حقوق ماهانه افرادی که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند به عنوان حق بیمه دریافت می‌کند که بی‌سابقه است.

اقتصادپرس: محمد حسین فرهنگی اظهار داشت: دولت نسبت به پوشش‌های حمایتی از اقشار ضعیف جامعه نه تنها بی‌اعتنا است، بلکه در موارد مشخصی مخالف است.

وی افزود: مخالفت دولت با قانون هدفمند سازی یارانه، بیمه‌های یارانه‌ای، افزایش هزینه حق بیمه، افزایش هزینه‌ پوشش‌های بیمه‌ای و هرگونه پوشش حمایتی را می‌توان مشاهده کرد و در این موارد موضع دولت جدی است.

نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه دولت یک چهارم حقوق ماهانه افرادی که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند به عنوان حق بیمه دریافت می‌کند که بی‌سابقه بوده است، گفت: دولت همچنین بیمه قالیبافان، کارگران ساختمانی، و سایر افراد تخت پوشش قبل را قطع کرد و حتی منابع بیمه کشاورزی و روستایی از صندوق خارج شده و با  بیمه پیش از موعد ده ساله این افراد مخالفت می‌شود.

فرهنگی در مورد اینکه دولت نمی‌خواهد رضایت اغنیا را از دست بدهد، بیان کرد: دولت به دنبال جذب طبقه متوسط است و در کنار آن، می‌خواهد افراد ثروتمند و کسانی که به برخی ناهنجاری‌ها علاقه‌مند هستند را به سمت خود بکشاند.

به گفته وی، اقشار ضعیف نسبت به دولت بی‌انگیزه شده اند و دولت هم این احساس را دارد و این طبقه از جامعه در حاشیه قرار گرفتند و دولت سعی می‌کند با انجام اقدامات جبرانی به سمت کسانی برود که تعهدی در گذشته نداشتند و اگر بتواند جذب کند، به دنبال این طیف می‌رود و به طور کلی دولت در حوزه سیاسی تلاش دارد از همه ظرفیت‌ها و زمینه‌ها بهره بگیرد.

نماینده مردم در مجلس، در مورد مصوبه قانون بودجه ۹۵ مبنی بر حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر، اظهار داشت: خود دولتی‌ها در این موضوع اصرار داشتند، تا یارانه افراد پردرآمد حذف شود.

فرهنگی تصریح کرد: افرادی که یارانه‌شان قطع شده بود، زمانی که مراجعه می‌کردند دیده می‌شد که مددجو هستند؛ حال چه برسد به طبقات ضعیف جامعه و افرادی که در مشاغل پایین مشغول فعالیت بودند، و یارانه این افراد قطع شده بود و این اقدام بدون لحاظ میزان درآمد انجام گرفت.

وی ادامه داد: مجلس به اصرار دولت، در بودجه سال ۹۵ نیز تصویب کرد که یارانه نقدی افرادی که بیش از  ۳۵میلیون تومان در سال درآمد دارند، حذف شود؛ در حالی که در گذشته یارانه افرادی که زیر یک میلیون تومان  در ماه درآمد داشتند، قطع شده بود.

عضو هیئت رئیسه مجلس نهم با اشاره به اینکه دولتمردان با مصوبه قانون بودجه۹۵ مخالفت کرده و می‌کنند، گفت: دولت می‌گوید ممکن است افرادی که ۳۵میلیون تومان در سال درآمد دارند، داری بیماری و یا دچار مشکل معیشتی و… باشند و نباید یارانه آنها را قطع کرد.

فرهنگی با تاکید بر اینکه مصوبه مجلس قانون و لازم الاجرا است، بیان کرد: دولت واقعا اگر بتواند تامین پرداخت نقدی را انجام دهد، می‌تواند با یک لایحه دو فوریتی ارائه دهد و مجلس به این موضوع کمک  خواهد کرد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.