چرا از تسهیلات خرید مسکن استقبال نشد؟ ۱۲ خرداد, ۱۳۹۵

اقتصادپرس: در حال حاضر اصلی ترین مشکل اقتصاد ایران رکود است که بسیاری از بخش های اقتصادی کشور را درگیر کرده؛ به اعتقاد بسیاری از کارشناسان رونق در بخش مسکن می تواند تا حدودی در خروج از رکود و گشایش اقتصادی موثر باشد چرا که این صنعت به طور مستقیم و غیر مستقیم با ۲۰۰ صنعت دیگر در ارتباط است.

به اعتقاد کارشناسان سیاستهای به کار گرفته شده در این بخش با واقعیت های جامعه سازگاری و هماهنگی ندارد به همین جهت مسکن برای ۴ سال متوالی است که در رکود عمیق به سر می برد.

به نظر می رسد این سیاستها از آنجایی موفق نبوده که تمرکز و راهکارهای دولت در این بخش معطوف به تحریک طرف تقاضاست چرا که دولت به پرداخت تسهیلات خرید مسکن تمرکز کرده تا خرید و فروش را تحریک کند.

این در حالی است که به دلیل سود بالای تسهیلات و نیز میزان بالای اقساط این راهکار از سوی مردمی که قدرت خریدشان کاهش یافته مورد استقبال قرار نگرفت.

به همین جهت از دولت انتظار می رود تمرکز خود را از پرداخت تسهیلات به خریدار برداشته و بر راهکارهای دیگر تمرکز کند، چرا که میزان سرمایه در دست مردم برای خرید یک مسکن متوسط کافی نیست و آنها را برای استفاده از تسهیلات خرید مسکن مجاب نمی کند.

در این میان سیاستگذاری در زمین میتواند موثر باشد؛ چرا که زمین به عنوان بزرگترین نهاده تولید بیشترین سهم را در تولید مسکن دارد و براساس آمار خود وزارت راه و شهرسازی بیش از ۵۰ درصد ارزش واحد مسکونی در شهرها و بیش از ۶۰ درصد از ارزش مسکن در کلانشهرها را زمین به خود اختصاص داده است.

از این رو دولت باید عرضه زمین ارزان قیمت یا رایگان را در دستور کار قرار بدهد تا با افزایش تولید مسکن و نیز کاهش هزینه های تولید روبه رو شده و این بخش رونق یابد.

از سوی دیگر به جای حمایت از خریدار از تولید کننده حمایت شود تا بخش خصوصی منافع خود را در سرمایه گذاری در این بخش دیده و وارد آن شود به همین جهت باید در شهرکهای جدید از سازندگان بخش خصوصی حمایت شود که تا کنون دولت دراین زمینه اقدامی نکرده و تمایل دارد ساخت و ساز در شهرکهای جدید را خود بر عهده بگیرد.

سخن آخر اینکه جواب ندادن تحریک بخش تقاضا به آن معناست که تحریک بخش عرضه نیز باید آزموده شود به همین جهت باید سیاست های حمایت از تولید دردستور کار قرار بگیرد تا با افزایش تولید تعادل میان عرضه و تقاضا ایجاد شده و اثرات تورمی پرداخت تسهیلات خرید مسکن از میان برود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.