چرا 50 درصد مردم وام نگرفته‌اند؟ ۱۱ خرداد, ۱۳۹۵

در حالی که تورم کشور طی سال‌های اخیر به طور متوسط دو برابر کشورهای منطقه بوده و متوسط نرخ تورم سالانه در ایران طی ۴۰ سال اخیر حدود ۱۹ درصد بوده در واقع ۵۰ درصد مردمی که به دلایل مختلف از سیستم بانکی استفاده نکرده‌اند به نوعی از پس‌اندازهای آتی بی‌بهره بوده‌اند، لذا در قبال نیم دیگر ایرانی‌ها از زندگی اقتصادی جامانده‌اند.

اقتصاد پرس: به دلیل توزیع نادرست تسهیلات و وام‌های بانکی و وجود تورم بالا بر توزیع فقر دامن زده شده است، البته منظور نگارنده نفی استفاده بیشتر بخش‌های مختلف اقتصادی از تسهیلات نیست بلکه عدم استفاده از تسهیلات در شرایط تورمی موجود کشور را غیرمنطقی می‌داند. در حالی که اصل «رجحان» به عنوان یکی از اصول مسلم اقتصادی به هر انسان سالم و فعالی توصیه می‌کند که با توجه به تورم‌های قابل پیش‌بینی در کشور می‌توان از پس‌اندازهای آتی با نرخ بهره (دریافت تسهیلات بانکی) برای ایجاد رفاه بیشتر و سود بیشتر استفاده کرد. امروز در اعتراف تلخی وزیر رفاه مدعی شده است ۵۰ درصد مردم از این امکان استفاده نکرده‌اند!…

بررسی‌ها نشان می‌دهد مهم‌ترین دلایل استفاده نکردن از تسهیلات بانکی دو عامل اعتقادی و بوروکراسی و ویژه‌خواری است. عامل اعتقادی با نگاهی به عملکرد سیستم‌های بانکی و نرخ سود و جرایم سیستم بانکی را تداعی‌کننده رباخواری می‌داند که همراه با پول سود چند درصدی را به نام شکلات می‌فروشد، از این رو بسیاری از افراد هستند که حتی حاضر به سپرده‌گذاری هم نیستند و سرمایه خود را هم به دلیل شبهه ربوی بودن حتی در بانک‌ها نمی‌گذارند. هرچند تلاش‌های زیادی در تطبیق قوانین بانکی با شرع نیز شده اما کافی نیست.

اما عامل دوم نیز که دست‌کمی از عامل اول ندارد وجود بوروکراسی برای مردم عادی است. آنهایی که از هیچ جایی توصیه نشده‌اند و ضامن معتبر ندارند و نه ملک و املاکی برای تضمین! وعجیب است که منابع بانکی برای این افراد هر روز محدود‌تر می‌شود و زوج‌های جوان هم برای شروع زندگی بی‌خیال منابع بانکی می‌شوند تا صاحبان برنامه‌ریز بانک‌ها راحت‌تر منابع خود را در سیاهچاله‌های غیرمولد حبس کنند.

اما دلیل سوم که کمی از چشم مردم عادی دور است شامل ویژه‌خوارانی می‌شود که بعد از احداث سیستم بانکداری خصوصی دیگر نه از سود تورمی می‌گذرند و نه از اصل تسهیلات و کار را به جایی رسانده‌اند که آمار دریافت‌کنندگان تسهیلات هر روز محدود و محدود‌تر می‌شوند و معوقات زیادتر به نحوی که وزیر تأمین اجتماعی کشورمان مدعی می‌شود «٩٠ درصد تسهیلات بانک‌ها به ١٠ درصد مردم اختصاص یافته است.»

منبع:روزنامه جواندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *