وزارت جهاد حمایت از دامداران را به ورطه فراموشی سپرد؟ ۱۱ خرداد, ۱۳۹۵

چند سالی است که دامداران و صنایع لبنی با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند و در این بین وزارت جهاد کشاورزی حمایت لازم را انجام نداده است.

اقتصاد پرس: چند سالی است که مشکلات دامداران و صنایع لبنی، داستان هفت خان رستم را به تصویر کشیده چرا که با وجود گذشت زمان نه تنها مشکلات دامداران حل نشده بلکه شکل پیچیده تری به خود گرفته است.
گفتنی است این روزها با کاهش قیمت طلای سپید، سختی تولید بر دوش دامداران دوچندان شده و این درحالیست که با افزایش نرخ فرآورده های لبنی  در دو سال اخیر، سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده سکوت مطلق اختیار کرده است.
اما داستان بی مهری به دامداران به اینجا ختم نمی شود چرا که توقف یکباره خرید حمایتی از سوی سازمان تعاون روستایی به بهانه کمبود اعتبار در آذر ماه سال گذشته و عدم تخصیص یارانه  از خردادماه ۹۳،  روزگار را برای دامداران تیره و تار کرده چرا که از حداقل های حمایت به این قشر دریغ شده و کار را به جایی رسانده که آنها خواستار رسیدگی به مشکلات و اجرای مصوبه نرخ شیر خام شدند که در این راستا دولت و سازمان تعاون روستایی حاضر به اجرای مجدد خرید حمایتی از ابتدای خرداد ماه شدند و حال باید منتظر ماند و دید که خرید حمایتی می تواند حال و هوای دامداران را بهبود بخشد یا خیر؟
در همین ارتباط حسین نعمتی رئیس هئیت مدیره اتحادیه مرکزی دامداران اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی ۲۰۰ میلیارد تومان جایزه صادراتی برای صادرکنندگان در نظر گرفته که با اجرای این تمهیدات می توان گفت شرایط دامداران بهتر خواهد شد.
نعمتی با اشاره به تاثیر واردات شیر خشک بر زیان روز افزون دامداران بیان کرد: مسئولین اظهاراتی مبنی بر واردات شیر خشک در مصرف انسانی ارائه می دهند، اما براساس شواهد و مدارک، شیر خشک به تناژ بالایی جهت مصرف در کارخانه های لبنی وارد می شود بنابراین قیمت  پایین تر آن از نرخ شیر خام ضربه مهلکی به صنعت وارد می کند.
رئیس هئیت مدیره اتحادیه مرکزی دامداران با بیان اینکه قیمت شیر خام در ماههای گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته، افزود: در چند ماه گذشته قیمت شیر خام در برخی استان ها زیر هزار تومان خریداری شده است.
وی عنوان کرد: بارها سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده اقدام به تهدید کارخانه های لبنی مبنی بر خرید شیر خام به نرخ مصوب کرده است اما متاسفانه در سه ماه اخیر علاوه بر کاهش قیمت به تعویق افتادن پرداخت نرخ شیر خام به دامداران نیز آنها را با مشکلات متعددی مواجه کرده به طوریکه خرید این محصول به نرخ مصوب ۱۴۴۰ تومان به یک رویا برای آنها تبدیل شده است.
*** سکوت سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده
در این راستا سید احمد مقدسی رئیس هئیت مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: کاهش روز افزون نرخ شیر خام ظلم مضاعف کارخانه ها به دامداران است؛ با وجود آنکه کارخانه ها با مازاد تولید مواجه هستند ،حاضرند به نرخ های پایین اقدام به خرید شیر از دامداران کنند.
وی با اشاره اینکه سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده در مقابل این مشکلات سکوت اختیار کرده، گفت: با توجه به آنکه نرخ شیرخام ۷۰ درصد قیمت محصولات لبنی را تشکیل می دهد و این روزها کارخانه ها به بهانه های مختلف دامداران را مجبور به عرضه شیر به قیمت پایین می کنند اما قیمت محصولات لبنی کاهش نیافته است.
مقدسی با اشاره به راهکار حمایت از دامداران بیان کرد: دولت باید مشوق های صادراتی به صادر کنندگان دهد چرا که برخی کشورها همچون مصر به ازای هر کیلو صادرات محصولات لبنی ۲ یورو مشوق صادراتی به صادرکنندگان پرداخت می کند که همین امر موجب شده که رقبا بازار هدف صادراتی ما را در دست بگیرند.
*** کاهش تقاضا زیان دامداران را دو چندان کرده است
علیرضا عزیز اللهی مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران بیان کرد: دامداران همواره با این مشکل که نمی توانند محصول نهایی خود را به قیمت مناسب عرضه کنند دست و پنجه نرم می کنند.
وی افزود: با وجود گذشت سه سال از اعلام نرخ مصوب ۱۴۴۰ تومان کارخانه ها، تن به اجرای این مصوبه نمی دهند، ضمن اینکه در چند ماه اخیر بازپرداخت خرید را بلند مدت کرده اند.
عزیزاللهی در ادامه یاد آور شد: در حال حاضر کارخانه ها به اندازه نیاز شیر از دامدار تحویل نمی گیرند که همین امر موجب شده میزان قابل توجهی شیر، روی دست دامداران بماند.
وی با اشاره به مشکلات اساسی دامداران بیان کرد: میزان تولید با مصرف تطابقی ندارد و از این رو کارخانه ها به سبب کاهش تقاضای خرید، نرخ شیر خام را کاهش دادند.
مدیر عامل اتحادیه دامداران با اشاره به تمهیدات در خصوص مازاد تولید شیرخام گفت: با توجه به آنکه سالیانه با یک میلیون تن مازاد شیر خام مواجه هستیم، لازم است که دولت با پرداخت مشوق های صادراتی و خروج بخشی از شیر خام در قالب شیر خشک  و دامداران را حمایت کند.
عزیزاللهی با اشاره به واردات  ۸ هزار تنی شیر خشک در سال گذشته گفت: با وجود آنکه تولید شیر خام مازاد مصرف کشور است نباید شیر خشک وارد شود و در این راستا لازم است که دستگاه های مربوطه نظارت کافی را داشته باشند چرا که در شرایطی که کشور اشباع از تولید شیر است واردات شیر خشک می تواند زیان روز افزون دامداران را به همراه داشته باشد.
*** زیان ۵۰۰ تومانی فروش هر کیلو شیر خام
همچنین جواد آزاد مدیر عامل اتحادیه صنعت دامپروری کشور افزود: با وجود کاهش تقاضا در بازار، کارخانه ها حاضر به اجرای نرخ مصوب شیر خام نیستند و می توان گفت که طی ماه های اخیر به بهانه های مختلف نرخ این محصول را به زیر هزار تومان از دامداران خریداری کردند.
آزاد ادامه داد: اگر افراد به طور متوسط روزانه ۳۵ گرم مصرف لبنیات خود را افزایش دهند باید گفت که با کمبود تولید نیز مواجه خواهیم شد و ازاین رو لازم است که مسئولان امر با توزیع شیر یارانه ای و فرهنگ سازی این امر را تحقق بخشند.
مدیر عامل اتحادیه صنعت دامپروری کشور با اشاره به اینکه میانگین  قیمت تمام شده هر کیلو شیر خام برای دامدار هزار و ۵۰۰ تومان است، گفت: در حال حاضر با توجه به قیمت تمام شده، دامداران حداقل با زیان ۵۰۰ تومانی فروش هر کیلو شیر مواجه هستند که می توان این امر را یک فاجعه در صنعت به شمار آورد.
وی ادامه داد: با وجود کاهش مصرف لبنیات در ماه رمضان وکمبود نقدینگی برای خرید علوفه تازه از ماه آینده مشکل دامدارران دوچندان خواهد شد.
*** خریدنرخ شیر خام به نرخ مصوب صرفه اقتصادی ندارد
در این میان کارخانه ها به بهانه آنکه پولی از جیبشان کم نشود حاضر به اجرای نرخ شیر خام به نرخ مصوب نیستند.
در این راستا محمد رضا اسماعیلی مدیر عامل اتحادیه کارخانه های لبنی اظهار داشت: کاهش مصرف لبنیات، زیان روزافزون دامداران و کارخانه ها را به همراه داشته است و می توان گفت که تنها راهکار جبران خسارت دامداران این است که دولت با ابزارهای مختلف مصرف لبنیات را افزایش دهد.
وی با اشاره به دلایل اینکه کارخانه ها حاضر به اجرای مصوب نرخ شیر خام نیستند، گفت:  با توجه به رکود بازار لبنیات، اگر کارخانه ها روزانه ۲۰ الی ۳۰ تن شیر را به نرخ مصوب ۱۴۴۰ تومان خریداری کنند، زیان هنگفتی متحمل می شوند و از طرفی به سبب آنکه بانک ها سرمایه مورد نیاز را با سودهای بالایی در اختیار صنایع قرار می دهند این امر میسر نیست.
اسماعیلی با اشاره به خرید شیر خام از دامداران بیان کرد: در حال حاضر نرخ خرید شیر خام بسته به بار میکروبی بین هزار الی هزار و ۴۰۰ تومان متغییر است.
حال جای این سوال باقی است که با گذشت سه سال از اجرای نرخ مصوب شیر خام و تن ندادن کارخانه ها به این مصوبه، وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از دامداران چه اقدامی به عمل آورده است؟
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.