صادرات تخم مرغ به مرز 200 هزار تن رسید ۱۰ خرداد, ۱۳۹۵

دبیرکل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار گفت:در حال حاضر میزان صادرات ۲۰۰ هزارتن است که نسبت به چند ماه گذشته کاهش قابل توجهی داشته است.

اقتصاد پرس:  فرزاد طلاکش دبیر کل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار با اشاره به خبرهایی ناشی از توقف صادرات اظهار داشت: در دو سه روز اخیر نه تنها توقف صادراتی نداشته ایم، بلکه میزان صادرات تا حدودی به سبب افزایش قیمت بهبود یافته است .
وی با اشاره به میزان صادرات گفت: در حال حاضر میزان صادرات زیر ۲۰۰ هزارتن است که نسبت به چند ماه گذشته کاهش قابل توجهی داشته است.
طلاکش ادامه داد: یارانه صادراتی تنها مرهم درد صادرکنندگان است که در این خصوص نیز اتحادیه تولیدکنندگان مرغ تخم گذار قول مساعدت داده که اما تا کنون این امرعملی نشده است.
دبیر کل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار با اشاره به تاثیر مشوق های صادراتی بیان کرد: در ماه رمضان به سبب کاهش مصرف داخلی و بازارهای هدف مشوق صادراتی تاثیر چندانی ندارد اما بعد از ماه رمضان این امر تاثیر بسزایی در روند صادرات و رقابت با رقبا بازارهای هدف دارد.
وی با اشاره به قیمت تخم مرغ گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۲ هزار و ۸۵۰ تومان است که در مقایسه با دو ماه گذشته هر کیلو ۵۰۰ تومان کاهش یافته است .
گفتنی است که قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ بدون احتساب سود مرغدار ۳ هزار و ۶۵۰ تومان است که با این وجود تولید کنندگان با زیان ۷۵۰ تومانی فروش هر کیلو تخم مرغ مواجه هستند.
طلاکش با اشاره به پیش بینی روند صادراتی بیان کرد: با توجه به تلاش های صنعت و عزم دولت برای کمک به تولید گنندگان پیش بینی می شود  که در صورت تحقق وعده و عید ها میزان صادرات تا پایان سال جاری به ۱۰۰ هزار تن برسد.
***افت قیمت ها در منطقه کاهش صادرات را رقم زد
رضا ترکاشوند مدیر عامل اتحادیه تولید کنندگان مرغ تخم گذار اظهار داشت: در صادرات تخم مرغ به بازارهای هدف توقفی نداشته ایم ، تنها به سبب عدم رقابت و افت قیمت ها در منطقه میزان صادرات با کاهش قابل توجهی مواجه شده است.
وی با اشاره به حل مشکلات صادراتی گفت: اتحادیه برای توسعه صادرات و حمایت از صادرکنندگان برای به حداقل رساندن فاصله قیمت با همکاری صندوق حمایت از دام و طیور حمایت های به عمل آورده تا بتوانیم بازارهای هدف را حفظ کنیم و بحث سرریز تولید در داخل را نداشته باشیم.
ترکاشوند ادامه داد: خوشبختانه نتیجه قابل قبولی از این برنامه گرفتیم چرا که با شروع این برنامه و مشارکت صادرکنندگان موفق شدیم شرایط تداوم صادرات و قیمت ها را در داخل بهبود بخشیم.
مدیرعامل اتحادیه تولید کنندگان مرغ تخم گذار با اشاره به تخصیص مشوق صادراتی از سوی دولت بیان کرد: تخصیص مشوق های صادراتی از جمله برنامه هایی بوده که همواره ما خواهان آن هستیم ، اما متاسفانه امسال منابعی به این امر تخصیص نیافته است .

وی ادامه داد: هرچند که انتظار داریم همانند سایر کشورها ما هم از این امر بهره مند شویم تا بتوانیم به صادرکنندگان به رقابت بپردازیم.
ترکاشوند با اشاره به میزان صادرات بیان کرد: سال گذشته بالاترین آمار صادرات تخم مرغ را داشته ایم که این امر در فرورین ماه صادرات نیز رشد قابل ملاحظه ای داشته که متاسفانه دراردیبهشت ماه با روند کاهشی صادرات به بازارهای هدف مواجه شدیم که با ادامه برنامه حمایتی اتحادیه با صندوق پشتیبانی امور دام امیدواریم روند افزایش صادرات ادامه یابد.
منبع:باشگاه خبرنگاران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.