چرایی ضرورت اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی در زمان حاضر ۱۰ خرداد, ۱۳۹۵

از آنجا که برداشته شدن تحریمها نتوانست اوضاع اقتصادی کشور را به سامان کند اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی بیش از هر زمان دیگری لازم و ضروری است.

اقتصادپرس: یکی از برنامه های اقتصادی که پشتوانه سالها کار علمی و کارشناسی را به همراه خود دارد سیاستهای اقتصاد مقاومتی است که در ابتدا برای دوران تحریم پیچیده شد اما از آنجا که برداشته شدن تحریمها نتوانست اوضاع اقتصادی کشور را به سامان کند اجرای آن بیش از هر زمان دیگری لازم و ضروری است.

همانطور که گفته شد این سیاستها برای مقابله با تحریمها نگاشته شد، به همین جهت همه ظرفیت ها و توانایی های درونی کشور در آن گنجانده شده و نسبت به آنها این برنامه تدوین گشته تا کاملا درونزا اقتصاد بیمار کشور را درمان کند.

در حقیقت تکیه به سیاستهای اقتصاد مقاومتی توسل و تمسک به الگوهای داخلی اقتصاد است که در سالهای گذشته مورد بی مهری قرار گرفته و در زمینه اجرای آن تلاش دولت به شعار، برگزاری نشست و همایش خلاصه شده است.

حالا امسال مقام معظم رهبری در کنار استفاده از کلمه اقتصاد مقاومتی، کلمات اقدام و عمل را گنجاندند تا شاهد تلاش بیشتری از سوی مسئولان برای اجرایی کردن بندهای این قانون باشیم این شعار به این معناست که تا کنون اقدام و عمل شایسته ای در خصوص اقتصاد مقاومتی صورت نگرفته و رهبر انقلاب با انتخاب این عنوان برای سال ۹۵ خواستار برخورد عملی با بندهای این قانون شدند.

با اتکا به ۲۴ بند اقتصاد مقاومتی می توان گشایش را در اقتصاد و به تبع آن فرهنگ، اجتماع و … مشاهده کرد چرا که از ظرفیت ها، انگیزه ها و تمایل همه بخش های اقتصادی از جمله بخش تعاونی و بخش خصوصی برای افزایش فعالیت در تولید و صنعت به درستی استفاده می شود.

برای اجرای هر چه بهتر سیاستهای اقتصاد مقاومتی باید در کنار استفاده از پتانسیل های بخش خصوصی از مشارکت مردم نیز استفاده کرد تا بندهای آن به درستی عملیاتی شود.

نباید فراموش کرد که مولفه های اقتصاد مقاومتی بهترین گزینه برای شرایط کنونی اقتصاد کشور است به همین جهت مسئولان دولتی باید تمام توان خود را صرف اجرای این سیاستها بکنند هر چند که در دو سه سال گذشته به این سیاستها بی مهری شد و قدرت و توانایی لازم برای بهره گیری از آنها به کار گرفته نشد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.