حجم نقدینگی در دولت کنونی دو برابر شد ۹ خرداد, ۱۳۹۵

یک کارشناس اقتصادی با بیان این که دولت یازدهم در راستای کنترل تورم، نقدینگی را مهار کرد، گفت: طبق آمار بانک مرکزی، حجم نقدینگی در عرض ۳ سال دو برابر شده و اکنون ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در صورت‌حسابها وجود دارد.

اقتصاد پرس: مجید رضا حریری به وضعیت حجم نقدینگی کشور طی یکی دو سال اخیر اشاره کرد و گفت: دولت یازدهم سعی کرده است نقدینگی را در راستای کنترل تورم مهار کند.

وی افزود: صورت حساب‌ها و آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که حجم نقدینگی در دولت یازدهم در عرض ۳ سال دو برابر شده و اکنون ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در آمار و صورت‌حسابها وجود دارد.

حریری با اشاره به اینکه این آمارها واقعی نیست، افزود: بخشی از این رقم مربوط به طلب بانک‌ها از دولت و بخش خصوصی است که وصول نشده و هرسال ۲۰ درصد روی آن می‌کشند و می‌گویند موجودی ما این رقم است که واقعی نیست.

نایب رئیس اتاق ایران و چین تصریح کرد: در سطح بازار با کمبود شدید نقدینگی مواجه هستیم که خود محل اشکال است، چرا که طبق استاندارد جهانی باید سرعت گردش پول ۵ بار در سال باشد که اکنون ۱٫۷ است.

به گفته حریری در عین حال اگر تسهیلات مالی هم وجود داشته باشد، توزیع آن عادلانه نیست و اگر یک دولت یکی دو بار هم تصمیم گرفته که تسهیلاتی بدهد، به نفع بنگاه‌های بزرگ و خودروسازها بوده نه صنایع کوچک و تقریباً توزیع عادلانه در بنگاه‌های کوچک صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: حتی همان طرحی که دولت برای بسته موقت خروج از رکود و خودروسازها در نظر گرفته بود، منتج به نتیجه نشد و باید از ماه آینده منتظر به تعویق افتادن پرداخت‌ها و درگیری بانک‌ها و خودروسازها بود.

بنابر اعتقاد رئیس کمیسیون صادرات و واردات اتاق ایران حتی طرح دولت برای خودروسازها هم به نتیجه نرسید، تا جایی که آمار خودروسازها نشان از کاهش تولید دارد و تنها در این میان بانک‌ها برنده این میدان شدند.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *