روابط اقتصادی با چین بلند مدت و استراتژیک است ۹ خرداد, ۱۳۹۵

وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: روابط اقتصادی ایران با کشور چین بلند مدت و استراتژیک و به نفع دو کشور است.

اقتصاد پرس: محمد رضا نعمت  زاده  در دیدار با رییس کمیته مشاورین بخش تحقیقات و توسعه بین المللی آکادمی علوم اجتماعی کشور چین ؛ افزود : در فضای جدید بین المللی نه تنها همکاری ما با کشور چین کم نمی شود بلکه این روابط  ارتقاء یافته  وبا ترکیب توانایی و ظرفیتهای دو کشورمی توان به هم افزایی خوبی رسید.
نعمت زاده با اشاره به علاقمندی برای در اختیار گذاشتن بازار چین و ایران به یکدیگر ؛ گفت:  جمهوری اسلامی ایران به عنوان مرکز خاورمیانه  بازاری ۴۰۰ میلونی است و این فرصت خوبی برای چینی ها برای گسترش روابط تجاری و صنعتی محسوب می شود.
وزیرصنعت، معدن وتجارت در ادامه گفت: زمینه های همکاری اقتصادی با کشور چین فراوان است که بطور خلاصه در بخش هایی نظیر : فولاد، آلومینیم ، خودرو، لوازم خانگی ، صنایع هوایی و غیره است که باید برای هر کدام از اینها مکانیزمی راتعریف کنیم.
وی یادآور شد : کشور چین می تواند در احداث شهرکهای صنعتی به ویژه در مناطق آزاد ایران که از معافیتهای مالیاتی ویژه برخوردار است با جمهموری اسلامی ایران همکاری خوبی داشته باشد.
نعمت زاده در این دیدار به گسترش همکاری های آموزشی با کشور چین برای سطوح مدیریتی بمنظور انتقال علوم فنی ، تکنولوژی و استاندارد سازی تولیدات صنعتی تاکید نمود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد : با رفع موانع بین المللی بانکی علیه ایران می توان آینده خوبی را برای تجار ایرانی و چینی متصور شد چرا که تجار از وضعیت موجود آسیب جدی می بینند.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی تولید وتجارت ایران (شاتا)؛در این دیدار« خانم باگی جائو» رییس کمیته مشاورین بخش تحقیقات و توسعه بین المللی آکادمی علوم اجتماعی چین نیز گفت: باید مکانیزم و مدلهای همکاری درستی بین ایران و چین تعریف شود همچنین قوانین بصورت استراتژیک تدوین شوند.
وی گفت:  با تجمیع شرکتهای معروف و قوی ایرانی و چینی  همکاریهای خوبی شکل می گیرد.
به گفته «خانم باگی جائو» ؛  ارتباطات تجاری ایران و چین به ۲۰ سال قبل برمی گردد که می تواند این موضوع دنبال و تقویت شود.
وی گفت: ما نیاز داریم تا از قوانین سرمایه گذاری خارجی و احداث واحدهای تولیدی و تجاری در ایران بمنظور سرمایه گذاری مشترک با ایران  ؛ اطلاعات بیشتری بدست آوریم تا به سطح همکاریهای استراتژیک برسیم.
منبع: ایسنا


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *