واردات شناور جفا به اقتصاد ملی است ۸ خرداد, ۱۳۹۵

رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) گفت: قطعا وقتی توانایی ساخت و تعمیر کشتی‌های غول‌پیکر را داریم و تولید داخلی در رقابت با محصول خارجی چیزی کم ندارد، واردات شناور یک جفا درحق اقتصاد ملی است.

اقتصاد پرس: منصور معظمی – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت – در حاشیه بازید از مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو)، اظهار کرد: از آنجاکه مسئولیت توسعه‌ای صنایع دریایی با وزارت صنعت، معدن و تجارت است و سایر فعالان فقط در حوزه تخصصی خود مسئولیت دارند، این رویکرد می تواند به تجمیع ظرفیت ها منجر شود و منافع آن نیز درخدمت توسعه ملی و ارتقای شاخص های اقتصادی قرار گیرد.

وی با اشاره به ظرفیت های ایجاد شده در شرکت ایزوایکو گفت: براساس قانون و همچنین بسته های حمایتی، رویکرد دولت بر این است که بین دو کالای ساخت داخل و خارج کشور، تسهیلات بیشتری برای حمایت از تولید ملی در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد تا منافع هر دو طرف خریدار و تولیدکننده تامین شود.

به گفته معظمی، در شرایطی که تولید داخلی در رقابت با محصول خارجی چیزی کم ندارد اگر به سمت استفاده از محصول خارجی برویم مصداق بارز اسراف و از بین بردن سرمایه ملی است که نمونه عینی آن نیز همین ظرفیت ایجاد شده در شرکت ایزوایکو برای ساخت انواع شناور در سایزهای مختلف است که با این وجود واردات شناور یک جفا درحق اقتصاد ملی است.

رییس هیات عامل سازمان گسترش ونوسازی صنایع ایران ادامه داد: اگر چه سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت بر این نیست که به سمت ایجاد محدودیت برود اما انتظار دارد بهره برداران در بخش های مختلف شامل سازمان بنادر، شیلات، کشتیرانی و … با مقایسه کیفیت و همچنین قیمت تمام شده، به سمت حمایت از تولید داخلی بیایند که این روند در همه جای دنیا برای حمایت از تولید ملی کاملا مرسوم است.

وی اضافه کرد: در این سو نیز شرکت های داخلی باید استانداردهای بین المللی و نیاز کارفرما را مورد توجه داشته باشند، چرا که اگر زمان ساخت و قیمت تمام شده بر فرض چند برابر باشد اصولا برای کارفرما توجیه اقتصادی ندارد و این حرف درستی است.

این مقام مسئول همچنین گفت: به موازات سیاست های حمایتی، شرکت های داخلی باید خود را به دانش و فن آوری روز مجهز کنند تا بتوانند در رقابت با محصولات خارجی، از هر حیث، خرید محصول داخلی برای متقاضیان دارای توجیه باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در همین راستا خاطرنشان کرد: این وزراتخانه بر اساس سیاست حمایت از تولید ملی می کوشد با هماهنگ کردن هر دو طرف، فرهنگ استفاده حداکثری ازتولید داخلی را نهادینه کند، چرا که اگر همه در یک راستا و براساس منافع مشترک حرکت کنند قطعا ضمن حفظ سرمایه کشور، به توسعه، عمران و اشتغال نیز منجر خواهد شد.

معظمی در همین رابطه از اصحاب رسانه خواست با تبیین ویژگی ها و قابلیت های تولید ملی، آگاهی بخشی را در استفاده از کالای داخلی بالا ببرند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ظرفیت های موجود در شرکت ایزوایکو یادآورشد: اگرچنین مجموعه ای با چنین ظرفیتی درکشورهای صنعتی باشد قطعا ۱۰ برابرظرفیت را به کارخواهند گرفت تا ضمن پاسخ به نیازداخلی، بازارهای جهانی را نیز در دست بگیرند.

وی ادامه داد: ظرفیت این شرکت باید در یک وفاق و اتفاق نظرجمعی، مورد استفاده حداکثری باشد تا به جای سفارشات موردی بتواند به سمت تولید انبوه پیش رود و استقرار این صنعت را در داخل کشور دارای توجیه اقتصادی کند.

به گفته معظمی، رابطه بین پیمانکار و کارفرما دو طرفه است و هر دو طرف باید با لحاظ کردن شرایط یکدیگر، در یک روند تعاملی بتوانند به اهداف خود دست پیداکنند.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.