تحولات بازار مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه سال جاری ۸ خرداد, ۱۳۹۵

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ به ۱۵۴۳۱ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸٫۲ درصد افزایش نشان می دهد.

اقتصاد پرس: براساس آمار منتشر شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور که توسط اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است، در این گزارش آمده است:

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ ، تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران به ۱۵۴۳۱ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸٫۲ درصد افزایش نشان می دهد.

در اردیبهشت ماه، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۴۰٫۱ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب به میزان ۱٫۷ و ۲٫۸درصد افزایش نشان می دهد.

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ از میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷۸٫۳ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۲۱٫۴ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ ، تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران به۱۵٫۴هزار واحدمسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۸٫۲ درصد افزایش نشان می دهد. 

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ حاکی از آن است که واحدهای نوساز تا ۵ سال ساخت با سهم۵۲٫۱ درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند. سهم مزبور در مقایسه با اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ ،۱٫۶ واحد درصد کاهش نشان می دهد.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵٫۲درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است.

همچنین مناطق ۴ ، ۲ و ۱۵ به ترتیب با سهم ۱۰٫۵ ، ۸٫۴ و ۶٫۳ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. شایان ذکر است ۷۰٫۰درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران صرفاً مربوط به ۱۰ منطقه شهر به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵ ، ۴ ، ۲ ، ۱۵ ، ۱۴ ، ۸ ، ۱۰ ، ۷ ، ۱۱ و ۱۳ بوده و۱۲منطقه دیگر تنها ۳۰٫۰درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

تحولات قیمت مسکن

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ ، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۴۰٫۱ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب به میزان ۱٫۷ و ۲٫۸ درصد افزایش نشان می دهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۱۱ معادل ۶٫۱ درصد و بیشترین کاهش قیمت به منطقه ۷ معادل ۷٫۶ درصد تعلق دارد.

منبع: روابط عمومی بانکمرکزیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *