تاثیر مثبت افزایش قیمت نفت بر شاخص بورس ۸ خرداد, ۱۳۹۵

به باور تعدادی از تحلیلگران یکی از دلایل بهبود اندک شاخص بورس در هفته گذشته افزایش بهای جهانی نفت است که موج خوش‌بینی ایجاد کرده و توانسته است اوضاع گروههای وابسته به قیمت های جهانی را تا حدودی بهبود ببخشد.

اقتصادپرس: بازار سرمایه در اولین هفته خرداد ماه نسبت به هفته های قبلی قابل قبول تر بود و تا حدی توانست ارتفاع از دست داده در هفته‌های پیش را پس بگیرد.

در این میان دو تحلیل مطرح می شود که نتیجه هر کدام با دیگری کاملا متفاوت است؛ به گفته برخی کارشناسان این صعود اندک نیز موقتی است چرا که آمارهای تاثیرگذار بازار مانند حجم، ارزش و تعداد معاملات کاهش یافته و از همین رو فضای بازار تا حدودی سنگین شده است.

به باور تعداد دیگری از تحلیلگران یکی از دلایل بهبود اندک شاخص در هفته گذشته افزایش بهای جهانی نفت است که موج خوش‌بینی ایجاد کرده و توانسته است اوضاع گروههای وابسته به قیمت های جهانی را تا حدودی بهبود ببخشد.

هر چند که در روزهای اخیر قیمت نفت تا ۵۰ دلار رسیده اما کارشناسان نمی توانند دقیقا این روند را رو به رشد بنامند و افزایش قیمت نفت را در هاله ای از ابهام می دانند.

همچنین شاخص تاثیر گذار دیگر در بازار سرمایه مربوط به دلار است که گفته می شود در آینده نزدیک قدرتمند تر می شود، چرا که احتمال افزایش نرخ بهره در ایالات متحده امریکا بالاست و در این صورت بهبود شاخص دلار بر بورس تهران هم اثر گذاشته و امیدواری ها نسبت به آینده تالار شیشه ای را افزایش داده است.

گفته می شود بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل را کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، پالایش نفت بندرعباس، سرمایه‌گذاری غدیر، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان، گل‌گهر، توسعه معادن و فلزات، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی و سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی بر بورس تهران گذاشته اند.

بر پایه این گزارش، بیشترین حجم معاملات را نیز گروه بهمن، سایپا آذین، بیمه البرز (البرز۲)، سرمایه‌گذاری سایپا، فولاد مبارکه اصفهان، توسعه معادن و فلزات، ملی سرب و روی ایران، زامیاد، صنایع آذرآب، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد۲) و ایران‌خودرو داشته اند.

به گزارش اقتصاد پرس به نقل از روابط عمومی بورس تهران، در پایان معاملات هفته منتهی به ۵ خرداد ماه ۱۳۹۵، شاخص کل با ۴۴۰ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۶۸۵۳ واحد رسید.

شاخص بازار اول با ۵۱۱ واحد افزایش به رقم ۵۳۹۷۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۳۶ واحد کاهش عدد ۱۶۶۸۸۷ واحد را تجربه کرد. به این ترتیب شاخص بازار اول با ۹۶ / ۰۱ درصد افزایش و شاخص بازار دوم با ۱۴ / ۰ درصد کاهش نسبت به هفته دو گذشته مواجه شدند.

در ۴ روز کاری هفته گذشته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۸۴۴۸ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۵ / ۲۵ درصد کاهش یافته است.

در ضمن تعداد ۳۶۵۳ میلیون سهم در ۲۹۵ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۷ درصد و ۸ / ۱۵ درصد کاهش را نسبت به دو هفته گذشته تجربه کردند.

همچنین ارزش معاملات نرمال به ۸۴۴۸ میلیارد ریال رسید و حجم معاملات معاملات نرمال با ۳۶۵۳ میلیون سهم به ترتیب با ۵ / ۲۵ درصد کاهش و ۲۷ درصد کاهش نسبت به دو هفته گذشته همراه شدند.

براین اساس تعداد ۵۸۹۰۴۴ برگه اوراق مشارکت به ارزش ۵۹۱ میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب ۴ / ۱۴ درصد و ۷ / ۱۲ درصد افزایش را نسبت به دو هفته گذشته نشان می دهد.

طی هفته جاری ابزارپزشکی، اپتیکی و اندازه گیری با ۲۵ / ۱۶ درصد، ساخت دستگاه ها و وسایل ارتباطی با ۸۴ / ۵ درصد، ماشین آلت و تجهیزات با ۱۲ / ۴ درصد، خودرو و ساخت قطعات با ۹۸ / ۳ درصد و شرکتهای چند رشته ای صنعتی با ۲۵ / ۱۶ درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص را نسبت به سایر گروه ها به خود اختصاص دادند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *