توکیو و واشنگتن در پی محدود کردن نقش چین در منطقه ۸ خرداد, ۱۳۹۵

اقتصادپرس: اجلاس سالانه سران «گروه هفت» روز پنج‌شنبه به منظور بررسی کندی رشد اقتصادی چین، مناقشات مرزی منطقه و احداث جزایر مصنوعی توسط چین در دریای جنوبی، بحران اقتصادی ژاپن و کاهش دادن ارزش ین در ژاپن برگزار شد.

به گزارش رویترز، برخی کارشناسان معتقدند هدف توکیو و واشنگتن محدود کردن نقش چین در منطقه است. به همین دلیل گروه هفت شکایت فیلیپین در دادگاه‌های بین‌المللی در مورد مالکیت در دریای جنوبی را پیگیری می کند که اقدامی زیرکانه از جانب ژاپن برای اعمال فشار به پکن است.

ازجمله مسائلی که در این اجلاس پیرامون آن بحث می شود ارزش ین است که در ماه‌های اخیر جنگ لفظی میان امریکا و ژاپن ایجاد کرده چرا که ژاپن در پی افزایش اخیر ارزش پول خود در برابر ارزهای رقیب گفته که اجازه نمی دهد ارزش ین افزایش یابد و برای پایین نگه‌داشتن آن وارد عمل می شود.

رویترز به حواشی این اجلاس که از مدتها پیش بر سر زبانها افتاده نیز اشاره کرده و می نویسد: انتظار می‌رفت که مقامات امریکایی برای نخستین‌بار در تاریخ، بابت جنایات ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم علیه ملت ژاپن و بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی، از دولت و ملت ژاپن عذرخواهی کنند. با این حال نه‌تنها جان کری در سفر به ژاپن در ماه آوریل بابت این اتفاق از ژاپنی‌ها عذرخواهی نکرد، بلکه باراک اوباما نیز در روزهای گذشته اعلام کرد که از ملت و دولت ژاپن بابت بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی عذرخواهی نخواهد کرد.

در این میان فعالان صلح به امریکا توصیه می کنند، معاهده جامع منع آزمایش هسته‌یی که گامی است در جهت صلح توسط ایالات متحده برداشته شود. بنا بر این توصیه سنای تحت فرمان جمهوری‌خواهان می‌تواند رهبری برای ایجاد صلح را نشان دهد و این معاهده را تصویب کند و اوباما رییس‌جمهور امریکا نیز آن را امضا کند.

همچنین ژاپن خواهان همکاری با ایالات متحده برای پایان دادن به آزمایش‌های هسته‌یی و ساخت جهانی عاری از سلاح هسته‌یی است. دیدار اوباما از هیروشیما در خلال اجلاس، فرصت ایده‌آلی برای تقویت این جنبش صلح‌طلبانه است.

ژاپن و ایالات متحده که زمانی با یکدیگر در جنگ بودند اکنون در یک فضای صلح آمیز با با یکدیگر قدم می زنند چرا که بیش از هر چیزی برای این دو کشور مناسب‌ است که رهبری جنبش جهانی برای حذف تسلیحات هسته‌یی را بر عهده بگیرند و بهترین نقطه برای خاتمه دادن به آزمایش هسته‌یی از طریق تصویب معاهده جامع منع آزمایش هسته‌یی است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *