اجازه بازی جنجالی با آبروی مدیران دولتی را نمی‌دهیم ۶ خرداد, ۱۳۹۵

وزیر اقتصاد تقصیرات جنجال فیش‌های حقوقی مدیران بیمه را به گردن رسانه‌ها و دولت گذشته انداخت.

اقتصاد پرس: علی طیب نیا عصر امروز در مراسم تودیع محمدابراهیم امین رئیس کل سابق بیمه مرکزی (که وی در این مراسم حضور نیافت) و عبدالناصر همتی رئیس کل جدید بیمه مرکزی ضمن دفاع تمام قد از رئیس کل قبلی بیمه مرکزی گفت: اجازه نمی دهیم با جنجال سازی با آبروی مدیران خدوم دولتی بازی شود.

وزیر اقتصاد و دارایی افزود: متاسفانه همانطور که رئیس کل قبلی بیمه مرکزی در متن استعفای خود در ماجرای فیش های حقوقی مدیران بیمه مرکزی مطرح کرد موضوع هدف قرار دادن اعتبار و اعتماد مدیران خدوم دولتی و بیمه ها مد نظر بوده است.

طیب نیا ادامه داد: البته به نوبه خودم از حساسیت عمومی نسبت به این قبیل مسائل استقبال می کنم و آن را به نفع جامعه می دانم مشروط بر اینکه مورد سوء استفاده سیاسی قرار نگیرد و فراگیر و فراجناحی و در عین حال در جهت سلامت مالی و اداری باشد. رئیس مجمع عمومی بیمه مرکزی خاطرنشان کرد: ما نباید اجازه دهیم که شهرت و اعتماد افراد بازیچه سیاسی و بازیچه جنجال های رسانه ای شود و از مسیر اصولی رسیدگی خارج گردد.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: وظیفه من دستور رسیدگی صریح و شفاف به موضوع بود که اعتمادها مورد آسیب قرار نگیرد کمیته ویژه رسیدگی هم اعلام کرد که رسیدگی توسط مراجع ذیربط در حال انجام است. وی نسبت به عملکرد رسانه های عمومی در این مورد و درباره امراللهی مدیرعامل سابق بیمه مرکزی غیر اخلاقی و غیرانسانی بود.

طیب نیا ادامه داد: از رسانه ها انتظار داریم که در اینگونه موارد با صداقت و اخلاق اسلامی عمل کنند و اعتبار افراد شریف را در معرض آسیب قرار ندهند البته برخی نارسایی های عمومی در پرداختی های مدیران دولتی وجود دارد که میراث به جا مانده از دولت قبلی است و وزارت اقتصاد برای ساماندهی آن اقداماتی را انجام داده بدون اینکه آن را رسانه ای کرده باشد.

وزیر اقتصاد و دارایی خاطرنشان کرد: پیش از این درباره اصلاح میزان تسهیلات دهی و پرداختی های حقوق به مدیران بانک ها و بیمه ها پیشنهاداتی را به دولت ارائه کرده بودیم که با دستور معاون اول، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مکلف شد که ساماندهی پرداخت حقوق و تسهیلات رفاهی را در ضوابط اجرایی بودجه ۹۵ مد نظر قرار دهد.

وی گفت: در حال حاضر تهیه طرح های پیشنهادی در این زمینه برای ارائه به دولت و اجرایی شدن آن هستیم. البته تهیه این طرح ها از قبل آغاز شده بود و پیش از این اتفاق در دولت به تصویب رسیده و به سازمان مدیریت ارائه شده و برخی دستورالعمل ها نیز انجام شده بود.

طیب نیا با بیان اینکه چارچوب نهایی برای ساماندهی به مرحله آخر رسیده است، گفت: ضابطه مند شدن پرداخت به مدیران دولت بهترین دفاع از حیثیت مدیران شایسته و خدوم کشور است و با جدیت از آن دفاع  می کنم ولی اجازه نمی دهیم با جنجال با آبروی مدیران خدوم دولت بازی شود.

طیب‌نیا گفت: آقای امین یک مدیر لایق و یک کارشناس برجسته در صنعت بیمه است، حضورشان در کسوت ریاست بیمه مرکزی به انضباط بیشتر و توان رقابتی و تنظیم‌گری منجر شد و برای من اطمینان‌بخش بود. با حضور همتی در این سمت و با شناخت نسبت به توانایی مدیریتی ایشان، انتظار داریم که موفقیت‌های آقای امین استمرار یابد و از آقای امین در موقعیت مناسب استفاده کرده است.

وی ادامه داد: سابقه آشنایی بنده با آقای امین به سابقه دور و در سازمان مدیریت بازمی‌گردد. ایشان از مدیران شایسته و سالم در نظام کشور هستند و آرزوی سلامتی برای وی دارم و امیدوارم هر چه زودتر از توان ایشان در صنعت بیمه بهره‌ بگیریم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در برنامه چهارم و پنجم، دستیابی به رشد اقتصادی هشت درصد، برنامه‌گذاری و هدف‌گذاری شده بود اما آنچه در عمل به دست آمد تنها رشد ۲.۸ درصدی بود. بدون یک اقتصاد قوی نمی‌توان انتظار داشت که ایران در عرصه‌های مختلف حضور داشته باشد. برای افزایش تولید داخلی چاره‌ای نداریم جز آنکه فضای سرمایه‌گذاری در کشور را بهبود بخشیم.

وی با بیان اینکه بدون بهبود فضای سرمایه‌گذاری نمی‌توان رشد اقتصادی را تجربه کرد، افزود: تحول در صنعت بیمه نقش کانونی در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دارد. طیب‌نیا گفت: دولت پنج انتظار مهم از بیمه مرکزی دارد که اولین آن این است که توانمندی‌های خود را صرف ایفای نقش نظارتی و تنظیم‌گری کند و از حیطه تصدی‌گری تا حد امکان دوری جوید.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: بیمه اتکایی اجباری بیمه مرکزی برای بیمه‌های غیرزندگی از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد و برای بیمه زندگی از ۵۰ درصد به ۲۵ درصد حق بیمه تولیدی کاهش یافته و انتظار به شتاب‌بخشی این روند وجود دارد.

وی دومین انتظار را اینگونه بیان کرد که از فضای پسابرجام برای گسترش تعاملات بین‌المللی و حضور صنعت بیمه در محیط بین‌المللی سود ببرد. سومین انتظار هم این است که گسترش فضای رقابتی در صنعت بیمه در دستور کار قرار گیرد زیرا گزارشات نشان می‌دهد شاخص میزان تمرکز و انحصار در صنایع مختلف و صنعت بیمه کاهش یافته؛ به طوری که از ۲۱۵۷ در سال ۹۲ به ۱۹۶۴ در سال ۹۴ کاهش یافته است. همچنین سهم شرکت بیمه غیردولتی از حق بیمه تولیدی بازار از ۵۶.۵ درصد در سال ۹۲ به ۵۹.۳ درصد در سال ۹۴ افزایش یافته است که نشانه رقابتی‌تر شدن صنعت بیمه در دوره خدمت دولت تدبیر و امید است.

طیب نیا گفت: پروژه توانمند کردن و افزایش سهم بخش خصوصی در بازار بیمه پیشنهاد شده و انتظار اقدامات عملی و جدی در این حوزه وجود دارد. برای بیمه ایران نیز نقش جدیدی باید تعریف شود و به عنوان نقش مکمل بیمه مرکزی عمل کند.

وی چهارمین انتظار از بیمه مرکزی را افزایش ضریب نفوذ بیمه و تنوع بخشی به محصولات بیمه ای دانست و گفت: ضریب نفوذ بیمه در کشور پائین و وابسته به بیمه اجباری شخص ثالث است. طیب نیا ارتقاء کمی و کیفی سرمایه انسانی دربیمه مرکزی و صنعت بیمه را پنجمین انتظار ذکر کرد و افزود: هم بیمه مرکزی و هم صنعت بیمه  برای رسیدن به سطح آرمانی نیازمند اجرای چنین برنامه ای هستند.

منبع: مهردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *