مقررات حاکمیت شرکتی به زودی ابلاغ می‌شود ۵ خرداد, ۱۳۹۵

یک مقام مسئول در بانک مرکزی اعلام کرد: مقررات حاکمیت شرکتی در بانک مرکزی تدوین و نظرات کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌های دولتی لحاظ شده و بزودی به بانک‌ها ابلاغ می‌شود.

اقتصاد پرس: عبدالمهدی ارجمندنژاد در نشست الزامات حاکمیت شرکتی در بانک ها در روز دوم بیست و ششمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی، گفت: مهم‌ترین استاندارد در زمینه حاکمیت شرکتی، استاندارد OECD است که جزو یکی از دوازده استاندارد برتر مالی است. در این زمینه مقررات هیات خدمات مالی اسلامی (IFSB) نیز مدنظر قرار گرفته است.

مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی، علت اهمیت یافتن حاکمیت شرکتی را شکست ها و ناکامی های شرکت های بزرگ آمریکایی در دو دهه اخیر دانست و گفت: به گفته رییس کل اسبق فدرال رزرو بسیاری از افرادی که در بورس خرید می کنند توجهی به اینکه چه کسی مدیر است، ندارند و تنها سودآوری برایشان مهم است. به همین خاطر سهامداران در کنترل شرکت نقشی ندارند و مدیرعامل می تواند در تعیین چیدمان اعضای هیات مدیره دخالت کند.

وی لزوم آزمون صلاحیت شایستگی را برای سهامداران یادآور شد و گفت: براساس سند کمیته بال، علاوه بر اعضای هیات مدیره، سهامداران نیز باید صلاحیت سنجی شوند. این موضوع در رابطه با بانک ها و برای سهامداران بزرگ از اهمیت بیشتری برخوردار است.

ارجمندنژاد درباره اهمیت جایگاه اعضای هیات مدیره خاطرنشان کرد: اعضای هیات مدیره باید نسبت به جایگاه خود توجیه و از استقلال رای کافی برخوردار باشند. همچنین عدم حضور همزمان در چند هیات از نکاتی است که باید مدنظر قرار گیرد. ضمنا تشکیل دهندگان بانک به هیچ وجه نباید با هدف تامین مالی برای پروژه های خود بانک تشکیل دهند.

منبع: مهردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *