تداوم رشد بهای نفت/ عبور قیمت نفت خام آمریکا از نفت برنت ۵ خرداد, ۱۳۹۵

قیمت نفت در بازارهای جهانی به دنبال انتشار آماری از کاهش ذخایر نفت آمریکا افزایش یافت و به بشکه‌ای ۴۹٫۲۲ دلار رسید و در عین حال، قیمت نفت خام آمریکا از نفت برنت دریای شمال پیشی گرفت.

اقتصاد پرس: پس از انتشار آماری مبنی بر کاهش بیش از انتظار ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته، قیمت نفت در معاملات امروز به ۵۰ دلار در هر بشکه نزدیک شد و نفت خام آمریکا به بالاترین قیمت در ۷ ماه گذشته رسید.

همچنین بازار نفت تحت تاثیر افزایش یک شبه اوراق قرضه آمریکا و آمار قوی فروش مسکن که می‌تواند بانک مرکزی این کشور را به افزایش نرخ بهره بانکی در ماه ژوئن ترغیب کند، تقویت شد.

نفت خام آمریکا با ۶۴ سنت افزایش بشکه‌ای ۴۹٫۲۶ دلار فروخته شد. این نوع نفت در ساعات اولیه معاملات به بالاترین رقم از نیمه اکتبر برابر با ۴۹٫۳۵ دلار در هر بشکه رسید.

نفت برنت نیز با ۶۱ سنت افزایش ۴۹٫۲۲ دلار در هر بشکه فروخته شد. به این ترتیب قیمت نفت خام آمریکا از نفت برنت پیشی گرفت. حالتی که به ندرت اتفاق می‌افتد.

آمارهای موسسه امریکن پترولیوم نشان داد ذخایر نفت آمریکا هفته گذشته ۵٫۱ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۵۳۶٫۸ میلیون بشکه رسید. این رقم ۲ برابر انتظار تحلیلگرانی بود که در نظرسنجی رویترز شرکت کردند.

بن لی بران، تحلیلگر بازار در سیدنی در این رابطه گفت بخشی از این کاهش در ذخایر ناشی از کاهش واردات به علت آتش‌سوزی گسترده در کانادا بوده است. این آتش سوزی تولید نفت کانادا را حدود ۱٫۵ میلیون بشکه در روز کاهش داد. اگرچه بخشی از فعالیت تولید نفت خام در قلب انرژی کانادا روز گذشته از سرگرفته شد. «یک اقتصاد قوی برای آمریکا، برای مصرف و تقاضا خوب است.»

بر اساس آمار آمریکن پترولیوم، ذخایر بنزین نیز ۳٫۶ میلیون بشکه افزایش یافت درحالی‌که ذخایر سوخت‌هایی نظیر نفت کوره و گازوئیل ۲٫۹ میلیون بشکه کاهش یافت.

سرمایه‌گذاران در انتظار تایید این کاهش چشمگیر از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا هستند. این سازمان امروز ارقام رسمی ذخایر را منتشر می‌کند.

لی بران ادامه داد: «از نظر فنی، بازار به سرعت به سوی به سوی این مسیر می‌رود که نفت خام آمریکا به بالای ۵۰ دلار در هر بشکه برسد.»

قیمت نفت نسبت به تاثیر تقویت ارزش دلار بی اعتناست. هرچه دلار گران‌تر شود، کالاهای اساسی که با دلار معامله می‌شوند برای مالکان دیگر ارزها گران‌تر می‌شود. ارزش دلار در برابر یورو در نزدیکی بالاترین قیمت در نزدیک به ۱۰ سال گذشته قرار دارد.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *