نخ تسبیح مبادلات تجاری ایران بریده است ۴ خرداد, ۱۳۹۵

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نخ تسبیح هر عمل اقتصادی مسائل بانکی است گفت: آمریکا می‌گوید بانک‌های اروپایی می‌توانند با ایران کار کنند اما خزانه‌داری آمریکا به شرکت‌ها برای برقرای ارتباطات با ایران هشدار می‌دهد.

اقتصاد پرس: یحیی آل‌اسحاق اظهارکرد: در موضوعات اقتصادی آنچه برای بازرگانان و فعالان اقتصاد مهم است و نمود پیدا می‌کند مسائلی بوده که  به مرحله اجرایی درآمده‌اند.

وی با بیان اینکه براساس تئوری‌های اقتصادی ارزش هرچیز به اندازه رفع نیازی است که ایجاد می‌کند افزود: با احترام به تیم مذاکرات هسته‌ای ایران، در مذاکرات انجام شده به حد مورد نیاز مشکلات بازرگانان و مسائل بانکی حل نشده است.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: نظرمسئولان امر نظیر آقایان تخت روانچی و عراقچی معاونان وزارت امور خارجه و آقای صیف رئیس بانک مرکزی ایران آن است که فواید برجام و گشایش‌های که باید صورت می‌گرفت به طور کامل برآورده نشده است.

کانال سویفت هست اما ۲۰ درصد آب دارد

وی تصریح کرد:  درموضوع سوئیفت نیز آن کانال لازم و مورد نظر راه اندازی شده است اما آبی درآن جاری نمی‌شود یا کم می‌آید و ۸۰ درصد آن آبی که قرار بود جاری شود، نشده است.

آل‌اسحاق افزود:  دلیل این امر بدعهدی آمریکا و عدم پایبندی به وعده‌های داده دشده این کشور در برجام است .قول داده شده بود که موانع اقتصادی موجود برداشته شود اما درمقام عمل انجام نشد.

نخ تسبیح مبادلات تجاری ایران بریده است

وی با بیان اینکه نخ تسبیح هرعمل اقتصادی  مسائل بانکی است افزود: «نقل و انتقال پول اکنون برای ما کماکان با مشکل مواجه است و آمریکا می‌گوید که شما صاحب دلارهای خود هستی ولی امکان جابجایی آن در سویفت ندارید و باید از یورو و ارز سایر کشور ها استفاده کنید.»

آل‌اسحاق یادآورشد:  اکنون ما درهند پول داریم اما چون حساب و کتاب آنها با دلار است امکان انتقال آن به ایران وجود ندارد.

این فعال بخش خصوصی تاکید کرد: آمریکا می‌گوید برقراری مسائل بانکی با ایران اشکالی ندارد و بانک‌های اروپایی می‌توانند این کار را انجام دهند اما خزانه‌داری آمریکا به شرکت‌ها  برای برقرای ارتباطات مالی با ایران هشدار می دهد.

وی گفت: مراودات بانکی بعد از اجرای برجام انجام شده اما درحجم و شبکه های محدود و با ارزی به غیر از دلار است و رفع نیاز به اندازه مورد نظر نیست.

آل‌اسحاق گفت: اگر قرار باشد که اقتصاد ما متحول شود و تغییرات جدی در پسا برجام صورات گیرد باید مشکلات زیر ساختی وعده داده شده برداشته شود.

رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران افزود: درصورتی که قرار باشد بد قلقی آمریکا درباره ایران در استفاده از دلار و مسائل بانکی حل نشود و مشکلات قبلی کماکان پا برجا باشد می‌توانیم بخشی از نیاز خود را از پیمان‌های دو یا چند جانبه حل کنیم، کما اینکه در زمان تحریم‌ها نیزازاین روش استفاده می‌شد.

وی اضافه کرد که ماهیت فعالیت های تجاری دو طرفه است و فروشنده و خریدار کالای باید برای تجارت به این شکل رضایت داشته باشند و انجام هماهنگی‌های این چنینی نیاز به پیگیری بیشتری دارد.

آل‌اسحاق گفت: در زمان تحریم‌ها این همه زحمت گشیده شد و ملت هزینه کرد تا این مشکلات حل شود، آمریکا نیز در این ارتباط قول داده بود مسائل تجارت ایران را حل کند و سنگ‌های موجود را بردارد اما دوباره سنگ اندازی می‌کند.

به گزارش تسنیم، چندی پیش روانچی معاون وزیر امور خارجه ایران در خصوص مشکلات موجود در روابط بانکی ایران با کشور‌های اروپایی در گفتگو با تسنیم گفت: در برجام به‌روشنی اشاره شده است که این توافق باید به‌صورت “موفقیت‌آمیز” اجرا شود و وقتی که قسمتی از کار به‌درستی اجرا نشود، برجام موفقیت‌آمیز نیست.

گفتنی است، اظهار نظر‌های مشابهی نیز در گذشته توسط صیف رئیس کل بانک مرکزی و عراقچی معاون وزیر امور خارجه درباره مشکلات بانکی بعد از برجام مطرح شده بود.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *