خرید تضمینی گندم از مرز ۲ میلیون تن گذشت ۴ خرداد, ۱۳۹۵

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با بیان اینکه خرید تضمینی گندم در ۱۵ استان کشور در حال انجام است، گفت: از آغاز برداشت تاکنون بیش از ۲ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد.

اقتصاد پرس: علی قنبری از خرید بیش از ۲ میلیون تن گندم از کشاورزان به قیمت تضمینی تا صبح روز سوم خرداد ماه خبر داد و گفت: میزان خرید امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیشتر از ۵۰۰ هزار تن افزایش داشته است.

شرکت بازرگانی دولتی افزود: تاکنون ۲ میلیون و ۶۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به قیمت تضمینی از کشاورزان در ۱۲ استان کشور خریداری شده است.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اعلام اینکه سال قبل در همین تاریخ یک میلیون و ۴۷۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده بود، اعلام کرد: میزان خرید گندم در سال‌جاری ۲۵ درصد رشد داشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به آغاز زود هنگام فصل برداشت گندم کشور در اواخر اسفند ماه سال ۹۴، اظهار داشت: علیرغم برداشت زود هنگام گندم در سیستان و بلوچستان، برودت هوا و بارندگی های اخیر، فصل برداشت گندم در بسیاری از مناطق کشور را با تاخیر مواجه کرده است، به گونه ای که در حال حاضر ۱۲ استان کشور وارد عملیات برداشت و خرید گندم شده‌اند.

وی افزود: سال قبل در این تاریخ خرید تضمینی در ۱۵ استان کشور آغاز شده بود و این ۱۵ استان کمتر از ۱٫۵ میلیون تن گندم خریده بودند.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد: ارزش کل گندم‌‌های خریداری شده حدود ۲۵ هزار میلیارد ریال است که تاکنون ۷۰ درصد بهای گندم‌ها به مبلغ هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال به حساب کشاورزان پرداخت شده است.

قنبری با اشاره به روند روبه رشد خرید گندم در ماه‌های آینده افزود: با توجه به رشد فعلی خرید تضمینی گندم، پیش بینی خرید تا ۱۰ میلیون تن در سال‌جاری محقق خواهد شد و نیازی به واردات گندم جهت تامین آرد مورد نیاز کشور نیست.

وی تصریح کرد: در حال حاضر استان خوزستان با خرید یک میلیون و ۳۲۰ هزار تن گندم در رتبه اول خرید کشور قرار دارد و پس از آن استان‌های؛ فارس ۲۱۰ هزار تن، ایلام ۱۷۰ هزار تن، کرمان ۱۴۰ هزار تن و بوشهر ۹۸ هزارتن، ۵ استان بیشترین خریدار گندم کشور هستند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ همچنین از خرید دانه روغنی کلزا توسط این شرکت خبر داد و گفت: تاکنون بیش از ۱۵ هزار تن کلزا توسط مراکز خرید این شرکت از کلزا کاران خریداری و تمامی وجوه آن نیز پرداخت شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیشترین میزان خرید کلزا در کشور را مربوط به استان خوزستان با خرید ۱۲ هزار و ۳۲۰ تن اعلام کرد.

 

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.