رشد ۲۵ درصدی خرید تضمینی گندم از ابتدای امسال ۴ خرداد, ۱۳۹۵

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از خرید بیش از ۲ میلیون تن گندم از کشاورزان به قیمت تضمینی تا صبح روز سوم خرداد ماه خبر داد و گفت: میزان خرید امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیشتر از ۵۰۰ هزار تن افزایش داشته است.

اقتصاد پرس:  علی قنبری افزود: تاکنون ۲ میلیون و ۶۰ هزار تن گندم به قیمت تضمینی از کشاورزان در ۱۲ استان کشور خریداری شده است.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اعلام اینکه سال قبل در همین تاریخ، ۱ میلیون و ۴۷۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده بود، اعلام کرد: میزان خرید گندم در سالجاری ۲۵ درصد رشد یافته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به آغاز زود هنگام فصل برداشت گندم کشور در  اواخر اسفند ماه سال۹۴، اظهار کرد: علیرغم برداشت زود هنگام گندم در سیستان و بلوچستان، برودت هوا و بارندگی های اخیر، فصل برداشت گندم در بسیاری از مناطق کشور را با تاخیر مواجه کرده است، به گونه ای که در حال حاضر ۱۲ استان کشور وارد عملیات برداشت و خرید گندم شده اند.

وی افزود: سال قبل در این تاریخ خرید تضمینی در ۱۵ استان کشور آغاز شده بود و این ۱۵ استان کمتر از ۱٫۵ میلیون تن گندم خریده بودند.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد: ارزش کل گندم های خریداری شده حدود ۲۵ هزار میلیارد ریال است که تاکنون ۷۰ درصد بهای گندم ها به مبلغ ۱۶۵۰ میلیارد ریال به حساب کشاورزان پرداخت شده است.

*نیازی به واردات گندم در سال جاری نداریم

قنبری با اشاره به روند روبه رشد خرید گندم در ماه های آینده افزود: با توجه به رشد فعلی خرید تضمینی گندم، پیش بینی خرید تا۱۰ میلیون تن در سالجاری محقق خواهد شد و نیازی به واردات گندم جهت تامین آرد مورد نیاز کشور نیست.

وی اظهار کرد: در حال حاضر استان خوزستان با خرید ۱ میلیون و ۳۲۰ هزار تن گندم در رتبه اول خرید کشور قرار دارد و پس از آن استان‌های؛ فارس ۲۱۰ هزار تن، ایلام ۱۷۰ هزار تن، کرمان ۱۴۰ هزار تن و بوشهر ۹۸ هزارتن، ۵ استان بیشترین خریدار گندم کشور هستند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ همچنین از خرید دانه روغنی کلزا توسط این شرکت خبر داد و گفت: تاکنون بیش از ۱۵ هزار تن کلزا توسط مراکز خرید این شرکت از کلزا کاران خریداری و تمامی وجوه آن نیز پرداخت شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیشترین میزان خرید کلزا در کشور را مربوط به استان خوزستان با خرید ۱۲۳۲۰ تن اعلام کرد.

 

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.