وزیر کار: حل مسائل بزرگ کشور به فرهنگ سوم خردادی نیاز دارد ۳ خرداد, ۱۳۹۵

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امروز برای حل مسائل کشور نیازمند انسان‌هایی از جنس حماسه سوم خرداد هستیم. فرهنگ سوم خردادی با ملت همراه است؛ خرمشهر با عقلانیت و صبر و سخت‌کوشی و مدارا و ایثار آزاد شد و امروز نیز حل مسائل بزرگ کشور به فرهنگ سوم خردادی نیاز دارد.

اقتصاد پرس: علی ربیعی امروز (۳ خرداد ماه) در مسجد جامع خرمشهر اظهار کرد: رزمندگان، شهیدان و جانباختگان خرمشهر، به عنوان حافظان امنیت خرمشهر از جان و مال خود گذشتند و از هیچ فداکاری برای کشور دریغ نکردند. امروز برای عرض سلام و ادب و سپاس دولت به خرمشهر آمده‌ایم تا به مردم فداکارش درود بفرستیم و حامل این پیام هستیم که دولت، شهر فداکاران را هرگز فراموش نخواهد کرد.

وی با اشاره به گرامیداشت سالانه سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: در این راه جهان‌آراها، بهنام محمدی‌ها و صیاد شیرازی‌ها جان خود را فدا کردند. فداکاری این شهیدان و همچنین فداکاری هزاران نفر در خرمشهر و همه آنهایی که از جنگ جراحت دارند و به سختی عمر می‌گذرانند، را نمی‌توان به راحتی کنار گذاشت.

ربیعی با اشاره به فعالیت‌های آیت‌الله نوری، امام جمعه و از مدافعان خرمشهر، عنوان کرد: باید بدانیم که آنان چه خصوصیاتی داشته‌اند و چه انسان‌هایی حماسه سوم خرداد خرمشهر را شکل دادند.

وی ادامه داد: به یاد داریم که تابلو ورودی خرمشهر، جمعیت ۳۶ میلیونی را نشان می‌داد و باید فهمید که مفهوم شهری با ۳۶ میلیون نفر جمعیت چه بوده است.

وزیر کار گفت: به تعبیر مقام معظم رهبری آن چه که خرمشهر را آزاد کرد، کار بزرگ امام خمینی(ره) بود. مقام معظم رهبری الگوسازی و شخصیت‌سازی در جامعه را به عنوان والاترین کار امام راحل(ره) قلمداد می‌کند. تحول عظیم روحی و فرهنگی که امام(ره) در بطن جامعه ایجاد کرد موجب آن شد که پدران و مادران شوق داشتند فرزندانشان را به جبهه بفرستند.

وی اظهار کرد: دولت معتقد است که امروز نیز برای حل مسائل عظیم جامعه به انسان‌هایی با اخلاق سوم خردادی نیازمندیم و اگر می‌خواهیم بزرگی کنیم و به قدرت منطقه تبدیل شویم باید از فتح خرمشهر آموزه بگیریم که چگونه این فتح و عظمت در تاریخ کشورمان ماندگار شد.

ربیعی افزود: هنوز هم فتح خرمشهر و روایت آن اشک در چشمان می‌دواند و لذت آن شیرینی که ایرانیان به پاسداشت پیروزی پخش می‌کردند، در کام مردم کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: ما در حافظه تاریخی ملت‌مان تجربه تلخ از دست دادن سرزمین در جنگ‌های کوچک و حتی از دست دادن سرزمین بدون جنگ را هم داشته‌ایم و این تجربه تلخ تاریخی، نگران خرمشهر بود که خرمشهر به یک داغ ملی دیگر تبدیل نشود. حالا نه تنها خرمشهر پس گرفته شده بلکه مرزهای جدیدی از پیشرفت، روی این منطقه گشوده شده و همه قدرت‌های جهان که در مقابل جامعه ما ایستاده بودند، ناچار شدند شکست‌ناپذیری این جامعه را بپذیرند.

وزیر کار گفت: نباید فراموش کنیم که آزادی خرمشهر چگونه امکان‌پذیر شد و نیازمندیم افرادی که خرمشهر را آزاد کردند، به سمت تحولات بزرگ اقتصادی و اجتماعی ببریم. ایمان عمیق و محکم به قابلیت‌های ملت و پایمردی و ایثار آنان، حداقل‌هایی است که یک جامعه برای پیشرفت و طی کردن مسیر رشد و توسعه به آن نیازمند است.

وی ادامه داد: گوهر اخلاقی سوم خردادی، نیاز جامعه امروز ما است؛ این‌که چگونه افرادی گمنام موجب شدند که روز واقعه، نامدار شود، چگونه عده‌ای جان دادند تا بقیه جان بگیرند و افتادند تا دیگران برخیزند.

ربیعی اظهار کرد: آنان که اخلاق سوم خردادی داشتند، پا روی شانه دیگران نگذاشتند تا بزرگ‌نمایی کنند زیرا خود، آدم‌های بزرگی بودند. آنان شانه‌هایشان را زیر پای دیگران گذاشتند تا آنها بزرگ شوند. سوم خردادی‌ها نه اقشار سیاسی بودند و نه اقشار اشرافی را می‌پسندیدند، اما شرف سیاست داشتند. اسیر شدند تا بقیه آزاد زندگی کنند. جنگ پیش آنها بود ولی پیشه آنها نبود. این افراد جانبازی برایشان بازی برد و باخت نبود بلکه تنها راه برای رسیدن بود.

وزیر کار گفت: امروز در مقابل بی‌اخلاقی‌ها و بداخلاقی‌ها که هر کلیدی برای بازکردن قفل‌ها را با بی‌اخلاقی مورد هجمه قرار می‌دهد، باید بگوییم که ما با اخلاق سوم خردادی حاضر می‌شویم تا فتح‌الفتوحات جامعه ایرانی را رقم بزنیم. همه ما باید در کنار هم همان طور که خرمشهر ۳۶ میلیونی را ساختیم، در همه عرصه‌ها با هم حضور داشته باشیم.

وی افزود: امروز برای حل مسائل کشور نیازمند انسان‌هایی از جنس حماسه سوم خرداد هستیم. فرهنگ سوم خردادی با ملت همراه است؛ خرمشهر با عقلانیت و صبر و سخت‌کوشی و مدارا و ایثار آزاد شد و امروز نیز حل مسائل بزرگ کشور به فرهنگ سوم خردادی نیاز دارد.

ربیعی ادامه داد: امروز برای حل مسائل اقتصاد و رهایی از وضعیت پیش‌آمده، ایجاد شغل در دورانی که زندگی‌ها هر روز سخت‌تر می‌شود و تورمی که رو به افزایش است و حل مسائل اقتصادی که به در آن قفل زده شده بود؛ نیازمند عقلانیت و سخت‌کوشی هستیم. دولت به اذن خداوند متعال در سایه توجهات حضرت ولی‌عصر(عج) و رهبری‌های مقام معظم رهبری تمام قفل‌ها را با عقلانیت و صبر خواهد گشود.

وی گفت: عدالت به برنامه ریزی نیاز دارد؛ نمی‌شود زندگی مردم روز به روز فقیرانه‌تر شود و ما در هاله مباحث پیرامون عدالت حرکت کنیم.

وزیر کار اظهار کرد: به عنوان یک پاسدار قدیمی و به عنوان وزیر ضعیف‌ترین اقشار اجتماع، خدا را شاهد می‌گیرم که فکر و ذهن دولت چیزی جز جبران عقب‌ماندگی و کم کردن از رنج مردم نیست تا مردم خرمشهر و آبادان به آن چیزی که شایسته آن هستند، دست یابند.

وی افزود: با تصمیم درست دولت در منطقه آزاد شدن آبادان و خرمشهر و چشم‌پوشی از سهم خود به نفع منطقه، آثار بسیار خوبی برای مردم این شهرها در سال‌های آتی دیده خواهد شد زیرا هنوز ظرفیت‌های بزرگ منطقه آزاد در این منطقه دیده نشده است.

ربیعی ادامه داد: با هماهنگی موجود در سطح استان و به ویژه فرمانداران شهرستان‌های آبادان و خرمشهر و کمک‌های منطقه آزاد اروند و تعامل بین آنان، به زودی آثار خوبی را در این منطقه شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به ساخت ۴ بیمارستان در آبادان و خرمشهر عنوان کرد: امیدوارم توفیق آن را داشته باشم که در افتتاحیه بیمارستان متعلق به تامین اجتماعی حضور داشته باشم. وزارت نفت، منطقه آزاد اروند، وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی، چهار بیمارستان برای این منطقه ایجاد خواهد کرد و اگر بتوانیم مسائل گردشگری منطقه را به خوبی سامان دهیم، این بیمارستان‌ها در بخش توریسم‌درمانی نیز می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

وزیر کار با اشاره به برنامه‌های گسترش کشتی‌سازی اروند اضافه کرد: امسال اولین شناور را به آب خواهیم انداخت و تعدادی شغل در حاشیه این کشتیرانی ایجاد شده و ادامه خواهد یافت.

وی گفت: ۱۶ هزار بیمه‌شده اول در این منطقه داریم که به منزله آن است که ۱۶ هزار کار در منطقه ایجاد شده است. تجربه نشان داده که هر شغل رسمی، یک شغل غیررسمی نیز در کنار خود ایجاد می‌کند و با این حساب، بیش از ۲۰ هزار شغل در سال ۹۴ در این منطقه ایجاد شده است.

ربیعی افزود: قرارداد CBS را نیز ایجاد کرده‌ایم که کارهایش نهایی شده و تحول بزرگی در بخش تجارت مرزی ما ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی ادامه داد: خوشبختانه زهکشی ۳۰ هزار هکتار از اراضی آماده شده و تا این تاریخ حدود ۱۸۰ هکتار به طور کامل آماده‌سازی شده است. همچنین اعتبار ثبت‌شده ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیاردی برای آن در نظر گرفته شده است.

وزیر کار گفت: احداث سدهای سلولی برای جلوگیری از شوری آب کارون و بهمنشیر و مارون را دنبال کردیم و دنبال خواهیم کرد تا کارهای نهایی آن انجام شود. همچنین در بخش مشاغل خرد و کوچک تفاهم‌نامه‌ای را با کمیته امداد امروز امضا خواهیم کرد که بنا بر آن، ۳۰۰ میلیارد ریال برای خرمشهر اختصاص داده خواهد شد و صندوق کارآفرینی امید نیز به این مجموعه اضافه خواهد کرد.

وی اظهار کرد: به سازمان فنی و حرفه‌ای نیز مسئولیت خواهیم داد تا با ایجاد مشاغلی حول و حوش کشاورزی بتوانیم علاوه بر ۱۶ هزار شغل ایجادشده، تعداد بیشتری شغل در این منطقه اضافه کنیم.

ربیعی ادامه داد: موجب خرسندی است که اعلام کنیم در همین دولت از مرز شلمچه یک میلیارد و۳۰۰ میلیون دلار صادرات صورت گرفته است. افزایش صادرات موجب افزایش شغل می‌شود و این امر را در این ناحیه دنبال خواهیم کرد که طبق آن، حدود سه هزار شغل ایجاد خواهد شد.

وی افزود: تعاونی لنج‌داران اروندکنار با ۲۰۰ لنج ساماندهی شده و این خط باید ادامه داشته باشد. کار در زمینه تعاونی‌های مرزنشینان باید با قدرت بیشتری ادامه یابد و بعد از ساماندهی لنج‌داران، مبادلات مرزی به طور جدی‌تر ساماندهی شود.

وزیر کار با اشاره به اجرای طرح خط دوم راه آهن بندر خرمشهر به اهواز به طول ۱۰۰ کیلومتر، گفت: خوشبختانه کار ساخت استادیوم خرمشهر به اتمام رسیده و امیدواریم خرمشهر قهرمان تیم‌های خوبی در کشور داشته باشد.

وی اظهار کرد: با هماهنگی استاندار سابق خوزستان آقای مقتدایی، تصویب طرحی تحت عنوان طرح توسعه پایدار خوزستان را در دولت دنبال کردیم که این طرح دنبال خواهد شد تا هر ساله در مراسم سوم خرداد گزارش پیشرفت این طرح داده شود.

ربیعی عنوان کرد: دو طرح فولاد در شهرستان خرمشهر در دست اجرا است که هر کدام از این طرح‌ها با مشاغلی که در پایین‌دست خود به وجود آورده‌اند، بخشی از بیکاری که مشکل مردم این منطقه است، را پاسخ خواهد داد.

وی گفت: امیدواریم بتوانیم بخش گردشگری منطقه آزاد اروند را به گونه‌ای سامان‌دهی کنیم تا از سواحل و رودخانه و تالاب‌های این منطقه استفاده لازم برده شود و بتوانیم زمینه اشتغال از این بخش‌ها را سالانه اضافه کنیم.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *