دولت برنامه ریزی درستی در حوزه مسکن ندارد ۸ خرداد, ۱۳۹۵

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان معتقد است که دولت یازدهم سرمایه گذاری و برنامه ریزی لازم را در حوزه مسکن نداشته است و حتی برنامه های باقی مانده از دولت دهم از جمله طرح مسکن مهر را نیز به دلایل اقتصادی و سیاسی به درستی اجرایی نکرد.

اقتصادپرس: حالا دیگر چهار سالی می شود که بازار مسکن در رکود به سر می برد؛ رکودی که وعده و وعیدهای مقامات دولتی در آن بی تاثیر بوده و نتوانسته این بازار را تکان بدهد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند بهبود بازار مسکن نیازمند تغییر نگرش مسوولان به این کالای اساسی و تغییر در سیاست های آنان در این بخش است.

ایرج رهبر، رئیس سابق انجمن انبوه سازان تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادپرس عامل رکود در بازار مسکن را رکود در فضای کلی اقتصاد کلان می داند و معتقد است: چنانچه اقتصاد کشور از رکود خارج شده و رونق را تجربه کند نه تنها بخش مسکن بلکه سایر بخش های اقتصاد هم از رکود خارج می شوند.

رهبر می افزاید: البته تاثیر خروج اقتصاد از رکود بر بخش مسکن بیشتر از سایر بخش ها خواهد بود و عینی تر است.

وی ادامه می دهد: از دیکر دلایل رکود چند ساله در بازار مسکن کاهش قدرت خرید مردم به دلیل مشکلات اقتصادی، تورم و … است به همین جهت است که دولت محرکهای مالی را برای افزایش توان خرید مردم در نظر گرفته، هر چند که این تسهیلات به دلیل میزان بازپرداخت وام ها و زمان کوتاه آن نتوانست خریداران را جلب کرده و بازار مسکن را تکان بدهد.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران اظهار می کند: نبود برنامه ریزی در حوزه مسکن مزید بر علت شد تا علاوه بر مشکلات موجود در اقتصاد کلان، این عامل نیز رکود بخش مسکن را بیشتر کند.

وی معتقد است که دولت یازدهم سرمایه گذاری و برنامه ریزی لازم را در حوزه مسکن نداشته در عین حال برنامه های به جا مانده از دولت قبل مانند مسکن مهر که قانونی بود را نیز به درستی اجرایی نکرده است.

این فعال حوزه مسکن در پاسخ به این سوال که وامهای جدید تا چه حدودی می تواند بازار مسکن را از رکود خارج کند؟ گفت: برنامه هایی برای پرداخت تسهیلات ۸۰ تا ۱۶۰ میلیون ارایه شده اما از آنجایی که منابع مالی بانکها محدود است و متقاضیان تمایل چندانی به دریافت این وامها نشان نداده اند بعید است که این برنامه بتواند حوزه مسکن را از رکود خارج کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.