لزوم اجرای عملی اقتصاد مقاومتی توسط دولت ۴ خرداد, ۱۳۹۵

نباید نقش مردم را نادیده گرفت، تجربه نشان داده است که در بسیاری از موارد حضور پررنگ مردم در عرصه های اقتصادی، فرهنگی و … بیشتر از عملکرد مسوولین نتیجه بخش بوده است.

اقتصادپرس: اقتصاد مقاومتی سیاستی است که براساس آن، بخش های مختلف اقتصادی با نگاه و اتکا به ظرفیت های داخلی کشور و بهره گیری مناسب از این ظرفیت ها رشد یافته و در مقابل شوک ها و ضربه های اقتصادی خارجی از جمله اعمال تحریم ها، کاهش و افزایش قیمت نفت و … مقاوم می شوند و به گفته فعالان وکارشناسان اقتصادی، اجرا و عملیاتی شدن مفاد این سیاست می تواند موجب استقلال و خودکفایی، بهبود و رشد اقتصادی کشور شود.

به گفته کارشناسان در سالهای اخیر با توافق بر سر برنامه هسته ای ایران اتفاقات مهمی در سطح ملی و بین المللی برای کشور رخ داده که می تواند راهگشای مشکلات اقتصادی درسالجاری باشد.

به همین جهت به نظر می رسد نامگذاری امسال با یک عنوان اقتصادی به این معناست که باید از این فضا و گشایش های ایجاد شده به خوبی استفاده کرد چرا که اقتصاد مقاومتی با نگاه درونگرایی که دارد می تواند عامل شکوفایی اقتصاد کشور باشد.

البته در سال ۹۳ نیز بحث اقتصاد مقاومتی مطرح شد اما در سالجاری اقدام و عمل در آن گنجانده شده که نشان از اهمیت عملیاتی شدن و اجرای مفاد و مولفه های اقتصاد مقاومتی دارد و دولت را ملزم می کند که از برخوردهای شعاری در این زمینه اجتناب کرده و راه اجرای عملی را در پیش بگیرد.

چرا که با اجرای مفاد اقتصاد مقاومتی نتیجه و آثار اقدامات صورت گرفته از سوی دولت، مجلس و مسئولان از نظر بهبود شرایط اقتصادی دیده خواهد شد و به تبع آن حجم تولید و اشتغال بهبود می یابد.

در این میان نباید نقش مردم را نادیده گرفت، تجربه نشان داده است که در بسیاری از موارد حضور پررنگ مردم در عرصه های اقتصادی، فرهنگی و … بیشتر از عملکرد مسوولین نتیجه بخش بوده است.

به همین جهت مسئولان برای دستیابی به اهداف اقتصادی مورد نظر علاوه بر ارائه برنامه های منسجم و منطبق با شرایط کنونی باید از مردم برای اجرا و پیشبرد سیاستهای اقتصاد مقاومتی استفاده کنند.

در این راستا مجلس و نمایندگان نیز باید قوانین تسهیل کننده اجرای مفاد اقتصاد مقاومتی را که به افزایش تولید داخلی و صادرات کمک کند، تصویب کنند و بر عملکرد دولت بر حسن اجرای آن نظارت داشته باشند.

امید می رود با تصویب قوانین اقتصادی در راستای مفاد اقتصاد مقاومتی و اجرای این قوانین از سوی دولت در ابتدا شاهد رونق اقتصادی و سپس بهبود معیشت مردم باشیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *