دولت آمار ایجاد شغل را با حساب ریزش نیروی کار اعلام کند ۳ خرداد, ۱۳۹۵

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به آمارهای اشتغال‌زایی دولت در ۳ سال گذشته گفت: دولت اگر مدعی ایجاد اشتغال بیش از یک میلیون نفر است، باید آمارهای ریزش و تعدیل نیرو در صنایع کشور را هم اعلام کند.

اقتصاد پرس: احمد توکلی درباره آمار ایجاد اشتغال در ۳ سال گذشته دولت روحانی، به وضعیت صنایع و آمارهای مربوط به تعدیل نیروی کار اشاره کرد و گفت: اگر دولت مدعی است در ۳ سال گذشته بیش از یک میلیون شغل ایجاد کرده، باید دید از آن طرف چه میزان ریزش نیروی کار داشته‌ایم.

وی گفت: ارائه آمار صرفاً ایجاد اشتغال با استناد به آمارهای مختلف، بدون توجه به تعدیل نیروی کار درست نیست و باید دید چه مقدار به طور خالص شغل ایجاد شده است.

توکلی با بیان اینکه در دولت گذشته، ارائه آمار اشتغال همراه با میزان تعدیل نیرو و ریزش نیروی کار ارائه می‌شد، گفت: در آن زمان هم با وجود رونق اقتصادی، خالص اشتغال ایجاد شده رضایت‌بخش نبود.

نماینده مردم تهران با اشاره به اینکه در ۳ سال گذشته، رکود سنگینی بر بازار کار ایران حاکم شده است، گفت: اگر بر فرض مثال، دولت به گفته خودش یک میلیون نفر شغل ایجاد کرده باشد و از طرف دیگر، ۵۰۰ هزار نفر تعدیل نیرو نیز داشته باشیم، درنهایت ۵۰۰ هزار شغل ایجاد شده است.

توکلی افزود: از طرفی هم اگر دولت با ایجاد یک میلیون شغل، بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار شغل دیگر از دست داده باشد، وضعیت منفی در بازار اشتغال کشور شاهد خواهیم بود و در این باره نیازمند آمارهای بسیار دقیق‌تری هستیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نگاه تک‌بعدی به ایجاد اشتغال، منجر به کتمان آمار دقیق در بازار کار ایران خواهد شد، گفت: در کنار ایجاد شغل، قطعاً در صنایع با ریزش نیروی کار مواجه بودیم که باید در آمارها لحاظ شود.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *