تولید ۲ میلیارد و ۲۵۱ میلیون تن غلات در جهان طی سال جاری ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۵

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) پیش بینی کرد، میزان تولیدات جهانی غلات در سال ۲۰۱۶ به رقم ۲ میلیارد و ۲۵۱ میلیون تن برسد که ۰.۲ درصد پایین تر از تولید سال گذشته محاسبه شده و سومین رکورد بالای جهانی در این خصوص به شمار می رود.

اقتصادپرس: افت ۲۰ میلیون تنی تولید جهانی گندم برای سال زراعی ۲۰۱۶- ۲۰۱۷ در مقایسه با سال ۲۰۱۵ و رسیدن آن به رقم تخمینی ۷۱۲٫۷ میلیون تن باعث شد تا این سازمان بین المللی در گمانه زنی های خود در خصوص میزان تولیدات جهانی غلات با کاهشی جزئی تجدید نظر کند.

تجدید نظر در پیش بینی تولیدات جهانی غلات فائو برای سال زراعی جاری، ناشی از افت کاشت گندم در فدارسیون روسیه و اوکراین بر اثر خشکی هوا در این کشورها ارزیابی شده است.

این در حالی است که گمانه زنی فائو نشان می دهد، تولید دانه های درشت غلات برای سال زراعی جاری به رقم ۱۳۱۳ میلیون تن برسد که این میزان حدود ۱۱ میلیون تن بیشتر از سال ۲۰۱۵ خواهد بود زیرا گمان می رود، امسال تولید قابل ملاحظه ذرت تا حدودی باعث کمرنگ شدن افت تولیدات جو و سورگوم در گوشه و کنار جهان شود.

بر اساس این گزارش، میزان تولید ذرت در جهان با ۱٫۱ درصد افزایش به ۱۰۱۴ میلیون تن خواهد رسید که این رشد از بهبود تولید آن در اتحادیه اروپا و گسترش اراضی تحت کشت در ایالات متحده آمریکا حکایت دارد. در همین زمان پیش بینی می شود تولید ذرت در جنوب آفریقا و برزیل در پی خشکسالی و وخامت بیشتر اوضاع جوی به دلیل پدیده ال نینو کاهش شدیدی را تجربه کند.

فائو همچنین پیش بینی می کند که تولید جهانی برنج در سال زراعی جاری در پی عادی شدن وضعیت جوی در شمال شرق آسیا بهبود یابد چراکه در مدت دو فصل زراعی گذشته، باران های نامنظم تاثیر نامطلوبی را بر تولید برنج در این منطقه تحمیل کرده بود. با این وجود میزان تولید جهانی برنج در مدت پیش بینی شده به رغم قیمت های نه چندان جذاب برای کشاروزان، با یک درصد رشد در مقایسه با سال گذشته به میزان ۴۹۵ میلیون تن توسط فائو تخمین زده شده است.

بر پایه این گزارش ، گمان می رود، حجم تجارت بین المللی غلات در سال زراعی ۱۷۲۰۱۶- ۲۰۱۷برای دومین فصل متوالی با کاهشی ۱٫۴ درصدی به ۳۶۵ میلیون تن برسد. این افت در بازار ناشی از وجود ذخایر فراوان در انبارها و رشد ملایم تقاضا در بسیاری از کشورهای وارد کننده گزارش شده است.

گفتنی است، بر اساس پیش بینی اولیه فائو میزان بهره برداری (مصرف) غلات در جهان برای سال زراعی جاری ،رشدی ملایم با حدود یک درصد افزایش به رقم ۲۵۴۷ میلیون تن می رسد.

از آنجایی که پیش بینی می شود، میزان بهره برداری از غلات بیشتر از تولیدات آن در جهان باشد، استفاده از ذخایر برای جبران خلاء ناشی از این روند گریز ناپذیر خواهد بود. به طوری که نخستین پیش بینی فائو در خصوص وضعیت ذخایر غلات در سال زراعی منتهی به سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که موجودی انبارها به میزان سالانه ۳٫۹ درصد در این سال کاهش خواهد یافت و به رقم ۶۱۱ میلیون تن می رسد. این در حالی است که نسبت ذخیره به مصرف همچنان به ۲۳ درصد نزدیک می شود که به مراتب از کاهش تاریخی رسیدن به رقم ۲۰٫۵ درصد که در فصل زراعی ۲۰۰۸-۲۰۰۷ گزارش شده بود وضعیت بهتری دارد.

 

منبع:  دفتر نمایندگی فائو در جمهوری اسلامی ایراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.