خانه‌دار شدن ۶۲۵ هزار نفر از طریق خرید اوراق در ۵ سال گذشته ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۵

در ۵ سال گذشته بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن از طریق اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن در اختیار متقاضیان قرار گرفته و به خانه دار شدن بیش از ۶۲۵ هزار نفر کمک کرده است.

اقتصادپرس: در ۵ سال گذشته نیز بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن از طریق اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن در اختیار متقاضیان قرار گرفته و به خانه دار شدن بیش از ۶۲۵ هزار نفر کمک کرده است.

بر پایه این گزارش، بررسی روند حجم عرضه و تقاضای اوراق منتشر شده از سال ۹۲ تاکنون حاکی از آن است که حجم کل اوراق موجود در بازار که تا دی ماه ۹۲ به دلیل مازاد عرضه اوراق نسبت به حجم تقاضای تسهیلات از سوی متقاضیان، روندی رو به رشد داشت، از بهمن ماه ۹۲ با پیشی گرفتن حجم تقاضا از عرضه و همچنین افزایش حجم اوراق ابطالی، روند نزولی به خود گرفته و این روند در سال ۹۴ نیز ادامه داشته است.

به بیان دیگر بررسی آمارها نشان می‌دهد حجم تسهیلات موجود در بازار که به رقم ۵,۱۵۵ میلیارد تومان در دی ماه ۹۲ رسیده بود، در اسفندماه ۹۴ به رقم ۲ هزار و ۳۴۴ میلیارد تومان کاهش یافته است. در این میان طی دو سال اخیر بیش از ۱,۳۸۶ میلیارد تومان از اوراق تسهیلات مسکن نیز بدلیل انقضای مهلت آنها، ابطال شده و از گردونه اوراق قابل استفاده خارج شده است.

از سوی دیگر روند قیمتی اوراق تسهیلات مسکن در سال گذشته نیز حکایت از آن دارد که قیمت اوراق که از ابتدای سال گذشته روندی نزولی را آغاز کرده بود از آبان ماه این سال به دلیل افزایش حجم تقاضای این اوراق کمی رو به افزایش گذاشته به طوری که در اسفندماه میانگین قیمت هر ورقه به حدود ۸۶ هزار تومان رسیده است.

در همین حال مجموع ارزش معاملات ماهانه اوراق تسهیلات مسکن در سال ۹۴ به ۹۰۲ میلیارد تومان رسیده که نشان می‌دهد ارزش معاملات در هر ماه به طور متوسط برابر با ۷۵ میلیارد تومان بوده است.

همچنین به گفته مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران با توجه به مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار مبنی بر کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن از ۱۸٫۵ به ۱۷٫۵ درصد و همچنین افزایش سقف تسهیلات مسکن زوجین به ارقام ۱۰۰ میلیون تومان برای شهر تهران، ۸۰ میلیون تومان برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و ۶۰ میلیون تومان برای سایر شهرها، انتظار می‌رود این بازار با رونق بیشتری روبرو شده و تقاضا برای اوراق تسهیلات مسکن افزایش یابد.

منبع: فرابورسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.