امضای قرارداد ساخت بندر چابهار در سفر مودی به ایران ۱ خرداد, ۱۳۹۵

دولت هند اعلام کرد این کشور روز دوشنبه قرارداد تجاری با ایران برای ساخت و اداره بندر استراتژیک چابهار امضا خواهد کرد تا موقعیتش را در ایران تحکیم کرده و به آسیای مرکزی و افغانستان دسترسی پیدا کند.

اقتصاد پرس: مذاکرات برای ساخت بندر چابهار سالها در جریان بوده از زمان اجرایی شدن برجام و لغو تحریمهای غربی با جدیت بیشتری از سوی هند دنبال شده تا این کشور عرصه فراهم شده برای سرمایه گذاری در ایران را به رقیبان بزرگی مانند چین نبازد.

بر اساس گزارش رویترز، توافقی که تحت آن هند دو پایانه و اسکله‌های باری در چابهار خواهد ساخت، در سفر نارندرا مودی نخست وزیر هند به ایران امضا می‌شود.

گوپال باگلی، یکی از مقامات وزارت خارجه هند که مسئول امور ایران است اظهار کرد: این کشور بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری اولیه در بندر چابهار خواهد داشت و بانک اگزیم هند ۱۵۰ میلیون دلار از اعتبار مذکور را تامین می‌کند.

وی به خبرنگاران گفت: هدف اصلی این دیدار توسعه ارتباط و زیرساخت خواهد بود.

این مقام هندی اظهار کرد در سفر مودی به تهران، هند، افغانستان و ایران برای تشکیل یک کوریدور تجارت و حمل و نقل که مرکز آن چابهار خواهد بود، به طور جداگانه توافقی را امضا می‌کنند.

به گفته باگلی، این توافق سه جانبه ارتباطات منطقه ای را بویژه برای افغانستان تغییر می‌دهد و این کشور می‌تواند از راه دریا دسترسی مطمئنی به هند داشته باشد.

هند به افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی دسترسی زمینی ندارد زیرا پاکستان که دیپلماسی گران هند در این منطقه را تهدیدی برای خود می‌شمارد مانعی بر سر راه همسایه اش است. از این رو هند به دنبال توسعه این بندر به منظور کاهش هزینه‌ها و زمان حمل و نقل بار به آسیای مرکزی و منطقه خلیج فارس و همچنین دور زدن پاکستان و ایجاد مسیری به افغانستان است که در آنجا روابط امنیتی نزدیک و منافع اقتصادی دارد.

این کشور پیش از این حدود ۱۰۰ میلیون دلار برای ساخت یک جاده ۲۲۰ کیلومتری در غرب افغانستان برای ارتباط با بندر چابهار هزینه کرده است.

بر اساس این گزارش، قرار است جاده‌ها و خطوط راه آهن ساخته شوند تا افغانستان را که در خشکی محصور است به جای استفاده از بندر کراچی پاکستان به بندر ایرانی چابهار دسترسی پیدا کند.

چابهار در خلیج عمان در حدود ۱۰۰ کیلومتری بندر گوادار پاکستان قرار گرفته که چین در راستای پروژه ۴۶ میلیارد دلاری ساخت کوریدور اقتصادی چین-پاکستان سرگرم توسعه آن است.

این پروژه چین علاوه بر سرمایه گذاری در سریلانکا، بنگلادش و مالدیو است و باعث نگرانی هند نسبت به گسترس دسترسی چین در این منطقه شده و این کشور را واداشته برای اجرای پروژه بندر چابهار سرعت بیشتری به خرج دهد.

 

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *