مبادلات تجاری ایران و اندونزی افزایش می‌یابد ۱ خرداد, ۱۳۹۵

در جریان دیدار وزیر اقتصاد کشورمان با معاون رئیس جمهور اندونزی، طرفین بر توسعه همکاری ها و اتصال نظام بانکی دو کشور به یکدیگر تاکید کردند.

اقتصاد پرس: علی طیب نیا وزیر اقتصاد کشورمان در دیدار با «محمد یوسف کالا» معاون رئیس جمهور اندونزی که در حاشیه چهل و یکمین اجلاسیه بانک توسعه اسلامی در مالزی انجام شد، با اشاره به اشتراکات فرهنگی، روابط دوستانه طولانی و نیز نگاه اعتدالی هر دو کشور در خصوص مسایل مختلف منطقه و به ویژه مقابله با رادیکال گرایی و تروریسم، از علاقه مندی ایران برای توسعه روابط با اندونزی سخن گفت.

طیب نیا با بیان اینکه حجم تجارت ایران و اندونزی پیش از تحریم‌ها سالانه بالغ بر دو میلیارد دلار می‌شد و به سبب تحریم‌ها این رقم به حدود ۲۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است، گفت: در شرایط پس از برجام و با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور، حجم مبادلات ما می تواند به ۲ تا ۵ میلیارد دلار افزایش یابد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی کشورمان برقراری روابط بانکی و همچنین آغاز همکاری میان دو کشور در حوزه انرژی را راهکار اصلی توسعه همکاری اقتصادی میان ایران و اندونزی دانست و خاطر نشان کرد: اندونزی پیش از تحریم‌ها بخشی از نفت خام مورد نیاز خود را از ایران تامین می کرد و امروز ایران آماده است در تامین نیاز اندونزی به نفت خام با این کشور همکاری کند.

به گفته وی، از طرف دیگر برقراری ارتباط میان نظام بانکی دو کشور و ایجاد روابط کارگزاری میان بانک‌ها می تواند تعاملات مالی میان بخش‌های خصوصی را تسهیل کرده که این مهم برای توسعه مناسبات اقتصادی ایران و اندونزی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی با اشاره به علاقه مندی بانک‌های ایرانی برای فعالیت در اندونزی، از بانکداران این کشور دعوت کرد برای آشنایی با ظرفیت‌های نظام بانکی کشورمان و زمینه های مناسب مشارکت و سرمایه گذاری به ایران سفر کنند.

طیب نیا در بخش دیگری از سخنان خود به پیشرفت های مختلف ایران در زمینه صنایع پتروشیمی، سدسازی، زیرساخت‌ها، علوم پیشرفته از قبیل فناوری نانو و فناوری بایو اشاره کرد و از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در همه این زمینه ها با اندونزی خبر داد.

محمد یوسف کالا معاون رئیس جمهور اندونزی نیز در این دیدار با اشاره به مذاکرات اخیر مقامات اندونزی با رئیس جمهور کشورمان در استانبول ترکیه در خصوص احیا و توسعه همکاری‌های دو کشور، از زمینه های پدید آمده برای توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور استقبال و ابراز خرسندی کرد.

«یوسف کالا» گفت: دولت اندونزی همواره در فرصت‌های متعدد در اجلاس‌های سازمان ملل و سازمان همکاری اسلامی عنوان کرده است که شکست کشورها در رشد و پیشرفت اقتصادی و فراهم سازی رفاه عمومی دلیل اصلی بروز خشونت گرایی در این کشورها است.

وی گفت: اگر امروز شاهدیم کشورهای اسلامی مختلف مانند افغانستان، عراق و سوریه با بحران و دخالت خارجی ها روبرو هستند، دلیل اصلی آن شکست این کشورها در پیشرفت اقتصادی است، زیرا مردمی که نتوانند آینده خوبی را برای خود متصور شوند و با فقر مواجه باشند، به یقین به سمت اقدامات تلافی جویانه و خشونت گرایانه پیش خواهند رفت.

معاون رئیس جمهوری اندونزی با استقبال از توسعه روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران، به دیدار ماه گذشته خود با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول اشاره کرد و گفت که در این دیدار تحولات و اقدامات انجام شده در خصوص توسعه روابط دو کشور بررسی شد.

یوسف کالا در ادامه با ابراز خرسندی از تحولات انجام شده در راستای توسعه روابط میان دو کشور، ابراز امیدواری کرد امروز و در فضای پس از برداشته شدن تحریم‌های بین المللی علیه ایران، توافق‌هایی که پیشتر میان دو کشور در زمینه های مختلف بویژه در حوزه صنایع پتروشیمی امضاء شده است، عملی شود.

وی با حمایت از برقراری روابط بانکی میان دو کشور، گفت: دستورات لازم به نهادهای مربوطه به منظور برقراری روابط بانکی با ایران داده شده است و امیدواریم با برقراری روابط بانکی و همچنین برگزاری نشست آتی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور شاهد شکوفایی هرچه بیشتر روابط میان اندونزی و ایران باشیم.

طرفین در پایان این نشست بر همکاری میان ایران و اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به ‘آ. سه. آن’ و همچنین پیوستن ایران به پیمان مودت و همکاری این اتحادیه تاکید کردند.

پایبندی در قبال تعهدات به ایران

احمد محمد علی رئیس پیشین بانک توسعه اسلامی در دیدار با وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان بر پایبندی این بانک به تعهدات خود در قبال ایران تاکید کرد.

علی طیب نیا همچنین در این دیدار که در حاشیه چهل و یکمین اجلاسیه بانک توسعه اسلامی انجام شد، با تشکر از زحمات و خدمات محمد علی در ایام تصدی ریاست این بانک، وی را سمبل دوستی و صداقت در امت اسلامی خواند.

وی همچنین «بندر حجار» رئیس جدید بانک توسعه اسلامی را شخصیتی علمی و دارای خدمات و مطالعات ارزشمند و عمیق در زمینه تامین مالی و اقتصاد اسلامی خواند و پیش بینی کرد در دوره جدید، جمهوری اسلامی ایران و بانک مذکور، همکاری خوب و موفقی با یکدیگر داشته باشند.

طیب نیا در ادامه با بیان اینکه تحریم‌های بیمه ای و بانکی ایران برداشته شده است، گفت: هر چند نگرانی هایی از سوی برخی بانک‌های اروپایی برای همکاری با ایران وجود دارد ولی این نگرانی‌ها در حال رفع است و آمریکا هم اطمینان لازم را به بانک‌ها و بیمه های اروپایی در این خصوص داده است.

وی با یادآوری اینکه در حال حاضر خوشبختانه سرعت جذب منابع از سوی بخش خصوصی در ایران در وضعیت خوبی قرار دارد، افزود: ما انتظار داریم وعده بانک توسعه اسلامی برای تامین مالی ۳ میلیارد دلاری هر چه سریع تر تحقق یابد.

احمد محمد علی رئیس پیشین بانک توسعه اسلامی در سخنانی در این دیدار، با تشکر از ادب، مهربانی و احساسات مثبت وزیر اقتصاد و مجموعه دولت جمهوری اسلامی نسبت به خود و مجموعه بانک توسعه اسلامی، بندرحجار ریاست جدید این بانک را یک مدیر موفق و دارایی ارزشمند برای این بانک و کشورهای عضو خواند.

وی تصریح کرد: بانک توسعه اسلامی کاملا به تعهدات خود در خصوص ایران پایبند است و حتما انتظارات شما برآورده خواهد شد.

منبع: مهردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.