ایران از اختلالات بازار نفت متنفع می شود ۳ خرداد, ۱۳۹۵

گفته می شود بازار جهانی نفت در حال رسیدن به تعادل مجدد است که این امر ناشی از اختلالات جدی در طرف عرضه جهانی نفت است در این میان ایران می تواند با عرضه بیشتر ضررهای دوران تحریم را کاهش بدهد.

اقتصادپرس: طبق گزارش منابع رسمی قیمت نفت هر روز بیشتر به سمت تعادل در بازار گام بر می دارد؛ قیمتهایی که به گفته تحلیلگران بیش از هر زمان دیگر به نفع ایران خواهد بود.

طبق آخرین گزارش CNBC قیمت نفت برنت دریای شمال ۴۹دلار و ۴۰سنت در هر بشکه بوده؛ قیمت نفت WTI نیز به ۴۸دلار و ۵۳سنت رسیده است.

گفته می شود بازار جهانی نفت در حال رسیدن به تعادل مجدد است که این امر ناشی از اختلالات جدی در طرف عرضه جهانی نفت است. توقف تولید در کانادا بعد از آتش‌سوزی بزرگ ایالت آلبرتا از یک سو و کاهش تولید نفت نیجریه، ونزوئلا و دیگر مناطق دنیا از سوی دیگر، تولید جهانی نفت را حدود ۳میلیون و ۸۰۰هزار بشکه در روز کاهش داده است.

گفته می شود این اختلالات موقتی هستند و به زودی حجم قابل توجهی از نفت به بازار پمپاژ می شود در این میان کشورهایی مانند ایران، عربستان و حتی ایالات‌متحده ظرفیت بالایی برای افزایش تولید خود در آینده دارند.

بنا بر این گزارش ایران جزو معدود کشورهای خاورمیانه است که با قدرت در حال افزایش تولید خود و در حال بازپس‌گیری سهم از دست‌رفته خود است.

صادرات نفت ایران در ماه مه ‌۲۰۱۶، نسبت به سال گذشته ۶۰درصد افزایش داشته است. بنابر اطلاعات یک منبع آگاه در این زمینه ارسال محموله‌های نفتی ایران به اروپا در حال حاضر به سطح ۵۰درصد دوران پیش از تحریم بازگشته است.

این مساله نشان‌دهنده این است که تهران بسیار سریع‌تر از آن‌چیزی که تحلیلگران فکر می‌کردند در حال بازپس‌گیری سهم خود از بازار است.

طبق گزارش وزارت نفت بارگیری ۲میلیون و ۳۰۰هزار بشکه از نفت ایران در ماه آوریل، ۱۵درصد بیشتر از تخمین‌هایی است که آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در ابتدای ماه جاری انجام داده‌بود. در ماه مه ‌نیز صادرات ایران در سطح ۲میلیون و ۱۰۰هزار بشکه قرار گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که صادرات ایران در اثر تحریم‌های غربی یک‌میلیون و ۳۰۰هزار بشکه بود پیشرفت چشمگیری به حساب می‌آید.

گفته می شود ایران برنامه‌ ویژه‌یی برای محکم‌کردن جای پای خود در بازارهای آسیایی دارد. در ماه آوریل، صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی حدود یک‌میلیون و ۷۰۰هزار بشکه در روز بوده‌ که یک‌سوم بیشتر از میزان صادرات در سال گذشته و تقریبا برابر با صادرات دوران پیشاتحریم است.

به اعتقاد تحلیلگران ایران در این روزها باید تا حد ممکن سطح تولید خود را بیشتر کند تا در صورت توافق احتمالی بر سر طرح فریز نفتی زیاد متضرر نشود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.