سهم وام‌ دولتی مسکن از قیمت آپارتمان چند درصد است؟ ۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۵

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن معتقد است: در حال حاضر با توجه به متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران،«نسبت وام خرید مسکن به قیمت آپارتمان» با احتساب وام ۱۶۰ میلیون‌تومانی صندوق یکم، به رقمی معادل ۵۳ درصد رسیده است.

اقتصاد پرس: به‌واسطه مجوزهایی که از نیمه زمستان سال گذشته تا ابتدای فروردین امسال، در چند نوبت توسط بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار صادر شد، در حال حاضر ۱۰ نوع وام بانکی، تسهیلات غیر نقد بانکی و همچنین محصولات بورسی از بازار سرمایه، در اختیار سازنده‌ها و خریداران ملک قرار دارد.

مجموعه تسهیلات مسکن در سال ۱۳۹۵ به گونه‌ای طراحی شده که هزینه خرید یا ساخت یک میلیون واحد مسکونی در مناطق شهری کشور را تامین خواهد کرد.

بانک عامل بخش مسکن که همه مسوولیت پرداخت تسهیلات نقد و غیرنقد بخش مسکن در سال جاری به این بانک محول شده است، امسال ۴۰۰ هزار وام خرید یا وام ساخت آماده انتقال به خریداران واحدهای مسکونی نوساز، پرداخت می‌کند که این تعداد وام خرید مسکن معادل چهار برابر تسهیلات پرداختی سال گذشته به متقاضیان خرید مسکن است.

علی چگینی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در رابطه با این تسهیلات گفت: اواخر سال گذشته سقف موثر تسهیلات خرید مسکن، سطح از دست رفته ۱۲ سال قبل را مجدداً در اختیار گرفت و این اتفاق به عنوان محصول سیاستگذاری دو سال اخیر وزارت راه و شهرسازی، امسال به شکل احیای رونق در بخش مسکن، قابل برداشت خواهد بود.

او افزود: معمولاً برای میزان کارآمدی تسهیلات خرید مسکن از شاخصی به نام «نسبت وام به متوسط قیمت یک آپارتمان مسکونی» استفاده می‌شود و با محاسبه این نسبت در دوره‌های زمانی مختلف، قدرت وام در هر سال مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرد. با توجه به الگوی اقتصادی خانوارهای مصرفی در ایران برای خرید مسکن و همچنین حجم غالب معاملات ملک که عمدتاً معطوف به واحدهای مسکونی ۶۰ تا ۷۰مترمربعی است، در تهران ملاک شاخص «نسبت وام خرید مسکن به قیمت آپارتمان» برای واحدهای مسکونی ۷۵ مترمربعی محاسبه می‌شود.

او در ادامه بیان کرد: در حال حاضر با توجه به متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران، این شاخص با احتساب وام ۱۶۰ میلیون‌تومانی صندوق یکم، به رقمی معادل ۵۳ درصد رسیده است در حالی که سال گذشته، این شاخص حدود ۲۰ درصد بود و فقط یک‌پنجم هزینه خرید مسکن توسط وام بانکی برای متقاضیان تامین مالی می‌شد.

چگینی گفت: سطح شاخص «نسبت وام مسکن به قیمت آپارتمان» از ابتدای سال ۱۳۸۴ تا سال گذشته، همواره روند نزولی را طی کرد به طوری که قدرت ۴۱‌درصدی وام خرید مسکن در سال ۱۳۸۳ به ۳۷ درصد در سال ۱۳۸۴، ۲۹ درصد در سال ۱۳۸۵، ۱۶ درصد در سال ۱۳۸۶،‌ ۱۳ درصد در سال ۱۳۸۷ و در نهایت ۹ درصد در سال ۱۳۹۱ نزول کرد. در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ نیز این شاخص بین ۱۱ تا ۱۲ درصد در نوسان بود.

او افزود: اکنون برای تکمیل گام‌های برداشته‌شده دولت یازدهم در مسیر جدید تامین مالی مسکن، برنامه کاهش نرخ سود تسهیلات و افزایش طول دوره بازپرداخت، در دستور کار جدی معاونت مسکن و ساختمان قرار دارد. این دو هدف عمده، برای افزایش دامنه پوشش بانکی متقاضیان خرید مسکن و فراهم شدن بستر استفاده بیشتر از تسهیلات، دنبال می‌شود.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن بیان کرد: در حال حاضر گروه‌هایی از تقاضای مصرفی و به خصوص زوج‌های خانه‌اولی، به دلیل بالا بودن اقساط ماهانه وام‌ها، توان دریافت تسهیلات جدید را ندارند اما چنانچه طول دوره بازپرداخت وام خرید مسکن از ۱۰ تا ۱۲ سال فعلی به ۱۳ تا ۱۵ سال افزایش یابد و همزمان نرخ سود تسهیلات متناسب با روند کاهنده نرخ تورم، تعدیل شود، در این صورت، اقساط ماهانه نیز به شکل قابل قبول و سازگار با توان اقتصادی خانوارها، سبک خواهد شد.

منبع: اقتصادنیوزدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.