حجم معاملات فرابورس در اردیبهشت‌ماه 82 درصد رشد کرد ۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۵

معاملات اردیبهشت‌ماه فرابورس ایران در همه بازارها در همسنجی با اردیبهشت پارسال از نظر حجم و ارزش به ترتیب ۸۲ و ۶۵ درصد افزایش یافت.

اقتصاد پرس: معاملات اردیبهشت ماه در شرایطی پایان یافت که ۶ هزار و ۸۲۱ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۴۳ هزار و ۸۶۱ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس داد و ستد شد.
در بازار اول، ۸۰۵ میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و ۷۷۴ میلیارد ریال دادوستد شد که در مقایسه با ماه مشابه پارسال با رشد ۱۳۲ درصدی حجم و ۵۹ درصدی ارزش معاملات همراه بود.
در بازار دوم نیز سه میلیارد و ۱۸۵ میلیون اوراق بهادار به ارزش ۹ هزار و ۷۴۲ میلیارد ریال مبادله شد.
در ۲۱ روز معاملاتی اردیبهشت‌ماه هر روز به طور متوسط ۳۲۵ میلیون اوراق بهادار به ارزش دو هزار و ۸۹ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران دادوستد شد.
در بازار ابزارهای نوین مالی، ۳۱۴ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲۷ هزار و ۴۳۸ میلیارد ریال معامله شد و این ارقام نشان دهنده رشد ۱۲۵۳ درصدی حجم و ۵۷ درصدی ارزش معاملات این بازار در مقایسه با ماه مشابه پارسال است.
در دومین ماه امسال، بالغ بر ۲۶ میلیون ورقه صکوک به ارزش ۲۴ هزار و ۲۴۴ میلیارد ریال، ۲۸۷ میلیون صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش دو هزار و ۲۶۲ میلیارد ریال و یک میلیون ورقه تسهیلات مسکن به ارزش ۹۳۲ میلیارد ریال در این بازار معامله شد.
بررسی ارزش معاملات خُرد بازار سهام نشان می‌دهد در مدت یاد شده، گروه فلزات اساسی صدرنشین صنایع فرابورسی با بیشترین ارزش معاملات سهام به میزان چهار هزار و ۸۰۷ میلیارد ریال بود.
گروه‌های محصولات شیمیایی و عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم نیز با ۱۵ و ۱۰ درصدی از ارزش کل معاملات سهام، در رده‌های بعدی قرار گرفتند.
بالاترین حجم معاملات روزانه در این ماه، مربوط به بیست و یکم اردیبهشت بود و بیشترین ارزش معاملات روزانه در چهارمین روز اردیبهشت به میزان پنج هزار و ۸۳۰ میلیارد ریال به ثبت رسید.
همچنین در ماهی که گذشت، بازار دوم بیشترین ارزش بازاری را از مجموع ارزش بازارهای فرابورس ایران در اختیار گرفت و پس از آن بازار پایه با ۲۹ و بازار اول با ۱۲ درصد سهم واقع شدند.

**رویدادهای مهم فرابورس ایران در اردیبهشت‌ماه
در اردیبهشت ماه سه پذیره نویسی در فرابورس ایران رخ داد که مربوط به نخستین اوراق اجاره دولت به ارزش پنج هزار میلیارد ریال بود.
پس از آن پذیره نویسی واحدهای صندوق سرمایه گذاری آرمان آتیه درخشان مس و اوراق اجاره جوپار انجام شد.
همچنین نخستین عرضه اولیه امسال با کشف قیمت سهام گروه صنایع کاغذ پارس در فرابورس ایران رقم خورد.

** معاملات هفته پایانی
فرابورس ایران هفته را با معامله یک هزار و ۸۲۲ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۹ هزار و ۳۵۷ میلیارد ریال پشت سر گذاشت و شاخص کل نیز با رشد ۲۴ واحدی معادل سه درصد و ارزش بازار با افزایش دو درصدی روبرو شد.
در پنج روز معاملاتی گذشته، در بازار اول ۱۳۴ میلیون سهم به ارزش ۲۴۹ میلیارد ریال دادوستد شد و بازار دوم نیز شاهد داد و ستد یک میلیارد اوراق بهادار به ارزش سه هزار میلیارد ریال بود.
همچنین ۵۱۶ میلیون اوراق بهادار در بازار پایه مبادله شد و در بازار ابزارهای نوین مالی نیز ۸۵ میلیون ورقه بهادار به ارزش پنج هزار و ۴۲۱ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.
گروه فلزات اساسی با سهم ۵۶ درصدی در صدر صنایع پیشرو در معاملات بازار سهام قرار گرفت و گروه محصولات کاغذی و عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم به ترتیب با سهم ۱۱ و ۵ درصدی، رده دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

منبع: فرابورس ایراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *