610 تعاونی اعتبار در مرحله اخذ مجوز ۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۵

ایجاد ۱۰۰ هزار شغل در مناطق روستایی و عشایری،‌ توزیع بسته‌های جهیزیه برای کارمندان دولت و انتظار ۶۱۰ تعاونی اعتبار برای اخذ مجوز مهمترین اخبار هفته جاری بود.

اقتصاد پرس: در هفته‌ای که گذشت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ایجاد سه میلیون و ۵۰۰ هزار شغل در صنایع بزرگ خبر داد.

وی گفت: در حال حاضر ۸۵ درصد اشتغال کشور در بنگاه‌های خرد و کوچک و متوسط است و توصیه کرد که اگر بنگاههای خرد و کوچک به شکل زنجیره‌ای به هم متصل شوند در موفقیت آنها و حل معضل اشتغال تاثیرگذار است.

ربیعی همچنین با اشاره به فراهم کردن زمینه تشکیل تعاونی‌های اعتبار و اهمیت بازار پول و سرمایه،‌بر ضرورت امکان استفاده بانک از نرم‌افزار کنترل مالی تاکید کرد.

وی از وجود ۶۱۰ تعاونی اعتبار در مرحله اخذ مجوز خبر داد و گفت: باید به سمت حسابرسی یکپارچه و یکسان برویم و با بانک مرکزی برای طراحی نرم‌افزاری که قدرت کنترل بانک و نظارت آن را افزایش بدهد به تفاهم برسیم.

تامین و توزیع جهیزیه برای تمام کارمندان دولت خبر دیگری بود که از سوی رییس اتاق تعاون ایران اعلام شد.

به گفته بهمن عبداللهی این طرح زوج‌های جوان و تمام کارمندان و حقوق بگیران دولت اعم از فرهنگیان و نیروهای مسلح را شامل می‌شود و کالاهای قابل عرضه در طرح تماما ایرانی و تولید داخل خواهد بود.

وی نرخ کارمزد بسته‌های جهیزیه را ۱۲ درصد در سال ذکر کرد و گفت: این بسته‌ها با قیمت مناسب توسط تعاونی‌ها به مزدوجین جوان و حقوق بگیران دولتی عرضه می‌شود.

از دیگر خبرهای این هفته، راه اندازی بازار مجازی تعاون بود.

آنطور که سید حمید کلانتری، معاون امور تعاون وزیر کار گفته با راه اندازی این بازار، امکان عرضه تولیدات تعاونی ها فراهم می شود.

به گفته وی بازار مجازی در حوزه تولید کالا و خدمات در کل کشور به ارائه خدمات می‌پردازد و در تمام بخش‌های اقتصادی و گرایش‌های تعاونی فعالیت می‌کند.

وی همچنین از ایجاد ۱٫۷ میلیون فرصت شغلی در بخش تعاون خبر داد و هزینه ایجاد شغل در تعاونی‌ها را ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان ذکر کرد.

معاون امور تعاون وزارت تعاون به میزان صادرات بخش تعاون در سال گذشته اشاره کرد و آن را یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار ذکر کرد.

در هفته‌ای که گذشت معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور از ایجاد ۱۰۰ هزار شغل در مناطق روستایی و عشایر تا پایان سال ۱۳۹۵ خبر داد.

رضوی گفت: با توجه به اینکه روستاها در کشور خاستگاه و پایگاه اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شوند در نظر داریم تا پروژه ارتقای تولید و توسعه اشتغال پایدار روستایی را در این مناطق به اجرا در آوریم.

وی ابراز امیدورای کرد: این طرح به زودی به تمامی دستگاه‌ها ابلاغ و با تحقق آن گام موثری در جهت اجرای اقتصاد مقاومتی برداشته شود.

انتقاد یک نماینده مجلس از وضعیت بیکاری کشور نیز این هفته خبرساز شد.

احمد علی مقیمی، نماینده بهشهر با انتقاد از تعطیل شدن ۱۵ هزار واحد تولیدی در کشور و رکود حاکم بر بنگاههای اقتصادی گفت: مسئولان به موضوع هدایت نقدینگی به سمت تولید و مبارزه با فساد و رانت‌خواری با هدف رونق تولید تاکید دارند ولی متاسفانه وضعیت در شرایط کنونی به گونه‌ای است که نه تنها نقدینگی به سمت تولید نمی رود بلکه کارخانه‌های بسیاری تعطیل شده و رکود پدر تولید کنندگان را درآورده است.

وی با اشاره وعده‌های دوران انتخابات ریاست جمهوری از جمله حل معضل اشتغال فارغ التحصیلان گفت:در تحقق اقتصاد مقاومتی در زبان موفق بودیم اما در عمل و اجرا موفقیتی به دست نیامده است.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.