امسال چه بر سر نرخ رشد اقتصادی کشور می آید؟ ۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۵

کارشناسان اقتصادی معتقدند آزاد شدن منابع مالی کشور و لغو تحریم ها نرخ رشد اقتصادی امسال کشور را مثبت خواهد کرد.

اقتصاد پرس: رضاتقوی کارشناس اقتصادی در خصوص نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۵ گفت: اقتصاد کشور امسال به دلیل آزاد شدن منابع مالی و افزایش عرضه و کاهش قیمت دلار نسبت به سال گذشته با رشد مثبت روبرو خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی در رابطه با افزایش اشتغال گفت: با کاهش قیمت دلار ،قیمت تمام شده برای واردات فنآوری های نوین کاهش می یابد و این مسئله سبب نوسازی ناوگان صنعتی کشور و در نتیجه افزایش تولید و اشتغال می شود .
وی افزود: با تداوم این روند، نیروی انسانی کارآمد و تحصیل کرده وارد بازار کار خواهد شد که این نیز در رشد اقتصادی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

***پیش بینی رشد ۵درصدی در اقتصاد کشور

محمود شکری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در همین راستا افزود:دولت پیش بینی کرده در سال ۹۵یک رشد ۵درصدی در اقتصاد کشور خواهیم داشت، اما این رشد در گرو عواملی مثل برداشته شدن تحریم ها،اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی،رشد قیمت نفت و کاهش هزینه ها در دولت است.

***رشد و رونق اقتصادی همگام با اقتصاد مقاومتی

ابراهیم نکو عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان درخصوص چشم انداز رشد اقتصادی در سال ۹۵  اظهار داشت: با توجه به اینکه در دولت یازدهم تلاشهایی درخصوص رشد اقتصادی صورت گرفته اما در این زمینه شاهد پیشرفت خوبی نبوده ایم.

وی با اشاره به اینکه مؤلفه های زیادی بر رشد اقتصادی تأثیر دارد گفت: انتظار داریم تا در سال ۹۵ شاهد تکانه های مثبت اقتصادی از جمله رشد اقتصادی باشیم و پیش بینی می شود که  اقدامات مثبتی از سوی دولت در این زمینه انجام شود.

وی همچنین تصریح کرد: برای موفقیت در بهبود نرخ رشد اقتصادی و پشت سر نهادن موانع اقتصادی، عوامل مهمی دخالت دارند که تعامل مجلس و دولت از مهمترین آنهاست.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: در راستای نامگذاری سال ۹۵ از سوی مقام معظم رهبری با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل انتظار می رود تا در پایان امسال شاهد رشد قابل قبولی باشیم.

وی در پایان تأکید کرد: در رشد و توسعه اقتصادی معمولاً رضایتمندی آحاد جامعه مدنظر است که می تواند نشان دهنده موفقیت برنامه های دولت باشد اما متأسفانه این دیدگاه در جامعه و نگاه مردم ما وجود ندارد و قطع به یقین دولت یازدهم هم در تلاش است تا این موضوع را به صورت ملموس و عملی در زندگی مردم نشان دهد و امیدواریم در آینده موفقیت های بیشتری را در این خصوص شاهد باشیم.

بر اساس این گزارش طبق اطلاعات مرکز آمار نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۹۴ با احتساب نفت یک درصد و بدون نفت ۰٫۹درصد بوده و بر اساس پیش بینی کارشناسان این روند رو به رشد امسال شتاب می گیرد.
منبع:  باشگاه خبرنگاران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.