چالش های پیش روی جذب سرمایه گذاری خارجی ۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۵

جذب سرمایه خارجی کمک بسزایی به تامین مالی پروژه های بزرگ کشور می کند اما هم اکنون موانع متعددی بر سر راه سرمایه گذار خارجی وجود دارد.

اقتصاد پرس: محمدحسین میرمحمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: باید فضایی مطلوب در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور فراهم شود تا نگرانی بابت تامین منابع مالی پروژه های عمرانی وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: بعضی ازکشورها یه دنبال سنگ اندازی در مسیر سرمایه گذاری در ایران هستند این درحالی است که با وجود همه اقدامات صورت گرفته از سوی آنها شرایط اقتصادی و زمینه های فعالیت در کشور آنقدر مطلوب است که در پسا برجام هیات های تجاری از تمامی دنیا رهسپار ایران شده اند.

به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درکشور، امیدواریم سال جاری سرمایه گذاری خارجی، درکشور به مراتب بیش از سال های گذشته باشد.

معامله با دلار روند سرمایه گذاری خارجی را سخت می کند
علیرضا پور فرج کارشناس اقتصادی نیز در در این خصوص اظهار داشت:در حال حاضر مشکل اصلی کشور فعال کردن بنگاه هایی است که پایین تر از ظرفیت خود مشغول به فعالیت هستند و جذب سرمایه خارجی به این امر کمک می کند.
وی با بیان اینکه هنوز مشکلات پولی ایران با بانک های اروپایی حل نشده گفت: مذاکرات متعددی در این خصوص انجام شده که مثمر ثمر واقع نشده و می بایست موانع مبادلات پولی در بانک های اروپایی حل شود.
پور فرج در ادامه تصریح کرد:سرمایه گذاران خارجی در صورتی اقدام به سرمایه گذاری می کنند که منافعشان از سوی دولت های مخالف ایران مورد تهدید قرار نگیرد و این امر عرصه را برای حضور فعال آنها در کشور تنگ می کند.
وی خاطرنشان کرد:بستر جذب سرمایه گذار خارجی در کشور فراهم است اما از آنجایی که معاملات تجاری با دلار موانعی زیادی پیش رو دارد اکثر سرمایه گذاری ها به مرحله اجرا نمی رسد.
منبع:باشگاه خبرنگاران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *