چرا روحانی در پروژه “پایان ایران هراسی” ناکام شد؟ ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵

اگر پیش از برجام جامعه غربی و عربی را از بمب اتم خیالی ایران می ترساندند امروزه شرکت ها و به ویژه بانک های غربی را از معامله با ایران می ترسانند و به عبارتی ایران هراسی هسته ای جای خود را به ایران هراسی از نوعی دیگر داده است.

اقتصاد پرس: « ملت بزرگ ایران، اسلام هراسی و ایران هراسی قدرتهای بزرگ و صهیونیسم را بی اثر کرده است.»« مردم جهان درپی مذاکرات موفق هسته‌ای دریافتند که ایران هراسی واقعیت ندارد و مردم ایران مردمی صلح‌دوست و صلح‌خواه هستند.»« تلاشمان این بود که ایران ستایی جایگزین ایران هراسی شود.»

این ها جملاتی هستند که رئیس جمهور محترم پس از اجرایی شدن توافق هسته ای به مناسبت های مختلف بر زبان رانده و از عقیم ماندن پروژه ایران هراسی آمریکا به عنوان یکی از دستاوردهای مهم برجام یاد کرده است.

اکنون که حدود ۴ ماه از اجرایی شدن برجام می گذرد به نظر می رسد ایران هراسی از بین نرفته بلکه از نقطه ای به نقطه دیگر کوچ کرده است.

در حالی که پیش از حصول توافق هسته ای بوغ های تبلیغاتی غرب بر روی فعالیت های هسته ای ایران تمرکز کرده بودند و هیولای بمب اتمی خیالی ایران گربه سیاه افکار عمومی جامعه غربی شده بود اکنون این تبلیغات سوء بر اقتصاد ایران متمرکز شده است.

رسانه های غربی که پیش از برجام و با هماهنگی شگفتی آور سیاست ایران هراسی را با رمز بمب اتمی پیگیری می کردند اکنون که به هدف خود در محدود کردن فعالیت های هسته ای ایران دست یافته اند همین سیاست را منتها با رمز جدید در پیش گرفته اند.

اگر پیش از برجام جامعه غربی و عربی را از بمب اتم خیالی ایران می ترساندند امروزه شرکت ها و به ویژه بانک های غربی را از معامله با ایران می ترسانند.

“تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران باقی مانده است”، “ایران هنوز به علت فعالیت های پولشویی و تروریستی توسط آمریکا تحت تحریم است”،‌”معامله مستقیم یا غیر مستقیم با ایران از طریق سیستم بانکی آمریکا ممنوع است”، “معاملات دلاری با ایران ممنوع است”،  لقلقه دهان مقامات آمریکایی پس از برجام شده که با هیاهوی بسیار و با همان هماهنگی شگفتی آور که در بحث ایران هراسی هسته ای شاهد بودیم توسط رسانه های غربی منعکس می شود.

در نتیجه این سیاست مدت ها از خشک شدن سیمان ریخته شده در قلب راکتور اراک می گذرد اما هنوز چرخ اقتصاد به راه نیفتاده است. چندین سانتیمتر گرد و خاک بر روی سانتریفیوژهای انبار شده ایران نشسته است اما هنوز بانک های اروپایی در خم کوچه بازگشت به ایران مانده اند. هیئت های اقتصادی بسیاری به ایران آمد و رفت داشته اند و توافقات متعددی حاصل شده است اما هنوز ریالی سرمایه به کشور وارد نشده و آجری روی آجر گذاشته نشده است.

سیاست ایران هراسی هسته ای که در دوره اجرای برجام کارکرد خود را از دست داده است پوست انداخته و به سیاست ایران هراسی اقتصادی تبدیل شده است. سیاستی که با ترساندن شرکت های خارجی و افزایش ریسک معامله با ایران سعی در ممانعت از بهره مندی ایران از حقوق خود در برجام دارد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.