جانبداری مقام دومIMFاز آمریکا درماجرای لغوتحریم بانکی ایران ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵

دومین مقام بلندپایه صندوق بین‌المللی پول با جانبداری ضمنی از آمریکا در ماجرای لغو تحریم بانکی ایران گفت: ایران اگر می‌خواهد مجدداً به اقتصاد جهانی متصل شود، باید قوانین ضدپولشویی و مقابله با تأمین مالی تروریزم را تقویت نماید.

اقتصاد پرس:  در حالی که با وجود گذشت نزدیک به ۴ ماه از توافق هسته‌ای اقتصاد ایران هنوز منتظر لغو تحریم بانکی است معاون رئیس صندوق بین المللی پول طی اظهاراتی سعی کرد انگشت اتهام در این خصوص را از دولت آمریکا بردارد.

با وجود تعهدات آمریکا در برجام مبنی بر لغو عملی تحریم بانکی ایران، بانک‌های خارجی از برقراری روابط بانکی با ایران خودداری می‌کنند و ادامه تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و ممنوعیت معاملات دلاری با ایران را علت این امر ذکر می‌کنند.

دومین مقام بلندپایه صندوق بین المللی پول در گفت‌وگو با بلومبرگ به‌طور ضمنی انگشت اتهام در این زمینه را از آمریکا برداشت و گفت: ایران اگر می‌خواهد مجدداً به اقتصاد جهانی متصل شود، باید مشکلات سیستم بانکی خود را حل کند و قوانین ضدپولشویی و مقابله با تأمین مالی تروریزم را تقویت نماید.

تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران به‌بهانه فعالیت‌های پولشویی و تروریستی وضع شده است.

دیوید لیپتون، معاون کریستین لاگارد که به ایران سفر کرده است، افزود: «بهترین کاری که دولت ایران و بانک‌ها می‌توانند انجام دهند، رساندن استانداردهای خود به سطح استانداردهای بین المللی و تلاش برای اطمینان‌دهی مجدد به شرکای خارجی و بانک‌ها در این زمینه است که همکاری با بانک‌های ایرانی امن است».

دستیار ویژه سابق باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا افزود: «بانک‌های ایرانی باید بپذیرند که بانک‌های خارجی تصمیماتشان را بر اساس برآوردهایشان از مدیریت ریسک‌ها اتخاذ می‌کنند».

به‌گفته بانک مرکزی ایران، وی اولین مقام ارشد صندوق بین المللی پول است که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی به تهران سفر می‌کند.

لیپتون در سخنانش گفت که اقتصاد ایران در ۱۲ماهه منتهی به مارس ۲۰۱۷، رشدی ۴درصدی را تجربه خواهد کرد و این نرخ در سال بعدی به ۳٫۷ درصد کاهش خواهد یافت.

وی ضمن تمجید از دستاوردهای دولت ایران در کاهش نرخ تورم گفت، دولت برای مقابله با مشکلات دیگر از جمله کاهش تعداد وام‌های بازپرداخت نشده، کار بیشتری باید انجام دهد.

بر اساس آمارهای صندوق بین المللی پول، بانک‌های ایرانی پس از لیبی و یمن، بیشترین میزان وام‌های بازپرداخت نشده را در خاورمیانه به خود اختصاص داده‌اند.

لیپتون گفت، مقامات ایرانی باید در برابر درخواست‌ها برای کمک به بانک‌ها از طریق افزایش نقدینگی مقاومت کنند.

«هرچند توسعه پولی به غلبه بر دوره‌ای از رکود تورمی کمک کرده و به‌وضوح مؤثر بوده، اما ممکن است نقدینگی و اختصاص اعتبار با سرعتی بیش از حد رشد کند و دستاوردهایی که در زمینه کاهش تورم به‌زحمت به دست آمده از دست برود».

وی افزود، ارتقای مدیریت و خصوصی سازی بنگاه‌های دولتی به رقابتی‌تر کردن اقتصاد کمک خواهد کرد. برای رشد بخش خصوصی، ایران باید کنترل قیمت‌ها را بردارد، موانع تجارت را کاهش دهد و فضای مساعدتری برای سرمایه گذاری، تولید و اشتغال‌زایی ایجاد کند.

لیپتون گفت، بخش بانکی «باید در موقعیتی باشد که از کسب و کارهایی که سودآورترین و مولدترین هستند حمایت کند».

به‌رغم لغو بسیاری از تحریم‌ها علیه ایران بعد از اجرایی شدن توافق هسته‌ای در ماه ژانویه، بانک‌های اروپایی گفته‌اند همکاری با ایران اقدامی پرریسک است و برخی دیگر از تحریم‌های تجاری دولت آمریکا نیز همچنان پابرجا مانده است. مدت کوتاهی پس از سخنرانی لیپتون در تهران، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران بار دیگر از آمریکا خواست تا به بانک‌های خارجی خواهان همکاری با ایران، تضمین‌های کافی بدهد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.