وزیر راه و شهرسازی:سفره ۳۵۰ هزار مسکن مهر را هم جمع می‌کنیم ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵

وزیر راه و شهرسازی گفت: برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا نهادهایی به نام نهاد لیزینگ در حوزه سرمایه‌گذاری حمل‌ونقل ریلی ایران پایه‌ریزی شود.

اقتصاد پرس: عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی امروز در حاشیه بازدید از چهارمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل ریلی از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی نهادهای لیزینگ در سرمایه‌گذاری حوزه حمل‌ونقل ریلی ایران خبر داد.

وی همچنین گفت: سفره مسکن مهر را جمع می‌کنیم.

 آخوندی بیان کرد: مسئله مهم در توسعه صنعت ریلی کشور عرصه تأمین مالی است؛ در صنعت ریل در حال حاضر وزارت راه و شهرسازی فقط زیرساخت‌ها را تأمین می‌کند و مابقی صنعت خصوصی شده است که تأمین مالی در بازار خصوصی برای حمل‌ونقل ریلی بار و مسافر والبته لوکوموتیو مسئله قابل توجه است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: شرکت‌های خارجی در صنعت ریلی به دنبال اجاره و اجاره‌ به شرط تملیک هستند، ضمن آنکه تلاش می‌‌شود نهادهایی به نام نهادهای لیزینگ در حوزه حمل‌ونقل ریلی ایران پایه‌ریزی شود و نهایتاً به این سمت برویم؛ اگر بخواهیم منتظر سفارش شرکت‌های داخلی ریلی بمانیم آنها به دلیل توانایی مالی محدود این امکان را ندارند.

وی بیان کرد: باید به دنبال سیستم‌هایی باشیم که سفارش انبوه داشته باشیم، دولت هم در این عرصه با محدودیت مالی مواجه است و البته دولت سفارش‌دهنده نیست که این محدودیتی در صنعت ریلی محسوب می‌شود، اما می‌توانیم نهادهای مالی پشتیبان برای این پروژه ایجاد کنیم.

آخوندی اضافه کرد: در این راستا با خارجی‌ها برای اخذ پیشنهاداتی صحبت‌هایی داشته‌ایم و با توجه به اینکه مجلس صندوق توسعه حمل‌ونقل را تصویب کرده است، شاید بتوانیم نهاد لیزینگ در حوزه ریل در ایران پایه‌گذاری کنیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: قاعدتاً امکان سفارش انبوه در ایران با اجرای این مورد خواهیم داشت و از این تنگنا در حوزه ریلی خارج خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه در چهارمین نمایشگاه حمل‌ونقل ریلی ۱۳۰ شرکت خارجی از ۱۸ کشور دنیا حضور دارند، گفت: نام‌آوران بزرگ صنعت ریلی جهان در این نمایشگاه حاضر هستند و به ارزیابی بازار بزرگ ایران و تبادل تجاری فنی با بهره‌برداران و سازندگان داخلی پرداخته‌اند.

آخوندی بیان کرد: سازندگان داخلی مذاکرات متعددی با همکاران خارجی خود داشتند که فرصتی مناسب برای دو طرف بود، تا در این نمایشگاه تحولات ریلی را در ایران و کشورهای خارجی تجربه کنند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: صنعت ریلی دامنه گسترده‌ای دارد که شاید عده‌ای فقط واگن و ریل آن را بشناسند، در حالی که سیستم‌هایی نظیر علایم الکترونیک، ارتباطات و از این قبیل در این صنعت امری مهم محسوب می‌‌شود.

وی همچنین درباره ارائه واحدهای مسکن مهر گفت: یک میلیون و ۸۵۰ هزار واحد مسکن مهر واگذار شده است و فقط حدود ۳۵۰ هزار واحد داریم که ان‌شاءالله در حال جمع‌آوری است، تا این سفره جمع شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *