تاثیر اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی بر ناهنجاری های اجتماعی ۱ خرداد, ۱۳۹۵

براساس فرمایشات مقام معظم رهبری اگر مسائل اقتصادی کشور حل شود مسائل فرهنگی، تبعات اجتماعی و ناهنجاری های آن نیز به آسانی قابل حل شدن است و روبنای مشکلات کشور به مسایل اقتصادی بازمی گردد.

اقتصادپرس: اقتصاد مقاومتی سیاستی است که براساس آن، بخش های مختلف اقتصادی با نگاه و اتکا به ظرفیت های داخلی کشور و بهره گیری مناسب از این ظرفیت ها رشد یافته و در مقابل شوک ها و ضربه های اقتصادی خارجی از جمله اعمال تحریم ها، کاهش و افزایش قیمت نفت و … مقاوم می شوند و به گفته فعالان وکارشناسان اقتصادی، اجرا و عملیاتی شدن مفاد این سیاست می تواند موجب استقلال و خودکفایی، بهبود و رشد اقتصادی کشور شود.
سال ۹۵ با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شد، نامگذاری سال ۹۵ با تکیه بر اقتصاد مقاومتی به همراه کلید واژه های اقدام و عمل که تاکید بر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی دارد موقعیت مناسبی برای نگاه دوباره مسئولان اقتصادی دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مفاد این سیاست را فراهم می کند تا با برنامه ریزی های کلان و خرد در بخش های مختلف اقتصادی شاهد افزایش تولید و نرخ رشد اقتصادی باشیم، ضمن اینکه زمینه اشتغال بسیاری از جوانان فراهم شود.
مهمترین معضل کشور در شرایط فعلی حجم کم تولیدات صنعتی، بیکاری و … است. به عبارت دیگر مسایل اقتصادی اصلی ترین مشکل جامعه کنونی است، موضوعی که مقام معظم رهبری نیز در سخنرانی و پیام نوروزی خود نیز به آن اشاره فرمودند.
براساس فرمایشات مقام معظم رهبری اگر مسائل اقتصادی کشور حل شود مسائل فرهنگی، تبعات اجتماعی و ناهنجاری های آن نیز به آسانی قابل حل شدن است و روبنای مشکلات کشور به مسایل اقتصادی بازمی گردد.
با توجه به تاثیر اقتصاد بر فرهنگ، اجتماع و … باید به فکر بهبود شرایط اقتصاد کشور باشیم و تنها راه دستیابی به این هدف، بهره گیری از مولفه های اقتصاد مقاومتی است.
با اتکا به ۲۴ بند اقتصاد مقاومتی می توان شاهد رشد تولید، اشتغالزایی و افزایش سرمایه گذاری و … بود اما براساس یک سنت دیرینه در کشور، بسیاری از راهکارهای مناسب در شعارخلاصه می شود و تنها به برگزاری سمینار، همایش و … محدود می شود و اقدامی برای اجرای آن صورت نمی گیرد.
در حال حاضر مردم، مسئولان دولتی، نمایندگان مجلس بر اهمیت مسایل اقتصادی در کشور اتفاق نظر دارند و باید اذعان کرد که کلید حل این مشکلات در گرو اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی است.
در عین حال نباید راه حل مشکلات اقتصادی کشور را در افزایش مناسبات خارجی جست و جو کرد بلکه باید نگاهی به درون و ظرفیت های داخلی داشت و به فکر افزایش تولید داخلی و اشتغالزایی بود.
انتظار می رود که با اجرای بندهای مختلف اقتصاد مقاومتی از سوی نمایندگان مجلس، دولتمردان ومردم شاهد رشد اقتصادی در پایان سال ۹۵ باشیم، برای تحقق چنین هدفی، باید برای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی برنامه ریزی دقیق صورت بگیرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *