ایران استاندارد کالاهای صادراتی به سوریه را تضمین می کند ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: بدنبال امضای دو یادداشت تفاهم با سازمان استانداردسازی و اندازه شناسی سوریه، ایران با استفاده از آزمایشگاه هایی که در اختیار دارد، استاندارد کالاهای صادراتی خود به این کشور را سنجش و تضمین می کند.

اقتصاد پرس: نیره پیروزبخت امروز (چهارشنبه) در حاشیه امضای دو یادداشت تفاهم و یک برنامه اجرایی توسط سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان استانداردسازی و اندازه شناسی سوریه، افزود: ایران دارای سه هزار و ۵۰۰ آزمایشگاه برای کنترل و آزمایش کالاهاست و می تواند با بهره گیری از این ظرفیت، مبادلات تجاری دو کشور را تسهیل کند.
وی ادامه داد: با استفاده از این آزمایشگاه ها و بدنبال این دو تفاهم نامه، کالاهای صادراتی به سوریه مورد ارزیابی سازمان ملی استاندارد قرار می گیرد تا طرف سوری نسبت به استاندارد محموله های وارداتی از ایران بویژه غذا و دارو، هیچ نگرانی نداشته باشد.
«محسن حلاق» مدیرکل سازمان استانداردسازی و اندازه شناسی سوریه نیز در جمع خبرنگاران گفت: هر کالایی که سازمان ملی استاندارد ایران آن را تائید کند، برای ما قابل قبول است و ما دوباره آن را آزمایش نمی کنیم.
به گزارش ایرنا، این تفاهم نامه ها را نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران و محسن حلاق مدیرکل سازمان استانداردسازی و اندازه شناسی سوریه امضا کردند.
بر اساس این گزارش، نخستین تفاهم نامه با هدف انجام همکارهای علمی و فنی مشترک برای رسیدن به همکاری های دوجانبه درباره استاندارد و اندازه شناسی در زمینه های اطلاعات و انتشارات، سیستم های کیفیت و بازرسی فنی و همچنین سازماندهی برگزاری همایش ها در جمهوری اسلامی ایران، جمهوری عربی سوریه یا هر محل دیگر به امضا رسید.
در این یادداشت تفاهم، دو طرف در مواردی از جمله همکاری در زمینه بررسی و تدوین پیش نویس های یکسان استاندارد در دو کشور، همکاری در زمینه استفاده از امکانات آزمایشگاهی طرف مقابل و همچنین تبادل اطلاعات فنی و علمی در حوزه اندازه شناسی قانونی به تفاهم رسیدند.
بر اساس این گزارش، دومین یادداشت تفاهم با هدف تسهیل تجارت بین دو کشور و رفع موانع فنی در حوزه شناسایی متقابل نتایج ارزیابی انطباق در زمینه صدور گواهی و آزمون ها به امضا رسید.
دو طرف ها تفاهم کردند تا نتایج ارزیابی انطباق که در هر کشور توسط مراجع ذیصلاح یا نهادهای ارزیابی انطباق انجام شده را به طور متقابل به رسمیت بشناسند. علاوه بر این دو یادداشت تفاهم، برنامه اجرایی این تفاهم نامه ها نیز توسط نوبخت و حلاق امضا شد.
این برنامه اجرایی، چگونگی عمل و اقدام دو کشور در زمینه های مختلف استانداردسازی، ارزیابی انطباق، کالیبراسیون و اندازه شناسی، آموزش و تحقیقات، تبادل قوانین و سایر اطلاعات، تبادل کارشناسان و متخصصان و همچنین برگزاری جلسات مشترک بین مقامات ارشد دوطرف را مشخص کرده است.

منبع:  ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *