اصلاح ساختار اقتصاد مهم‌تر از سیاست پولی ۱ خرداد, ۱۳۹۵

موارد گفته شده توسط معاون صندوق بین المللی پول نشان می‌دهد اصلاح ساختار اقتصاد مهم‌تر از سیاست پولی است، زیرا مشکلات ساختاری و بدهی دولت به بانک‌ها، رشد نقدینگی و تورم و… به تدریج بیشتر شده و مشکلات اقتصادی را عمیق تر می کند.

اقتصادپرس: معاون صندوق بین‌المللی پول به گفته خودش به منظور مبارزه با پولشویی و تروریسم به تهران سفر کرده، به دولت ایران توصیه کرده که سیاست کنترل تورم ادامه یابد و با تشکیل بازار بدهی، اول مطالبات معوق در اولویت باشد تا منابع بانک‌ها زودتر آزاد شود.

اما در بین توصیه‌هایی که به ایران داشته، یک نکته بیش از هر موضوعی حایز اهمیت است و آن تجربه طولانی صندوق بین‌المللی پول در آمریکای لاتین و کشورهایی است که ساختار اقتصادی مناسبی نداشته‌اند و درنتیجه تاکید بر سیاست پولی و تزریق نقدینگی، باعث بدتر شدن مشکلات شده درحالی که باید سیاست اصلاح ساختار بانکی و اقتصادی را مورد توجه قرار دهند.

در دیدار دیوید لیپتون معاون اول مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول‌ با رییس کل بانک مرکزی، وی ضمن تاکید بر کمک به ایران در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، توصیه کرد که دستاورد کاهش تورم، ایجاد ثبات اقتصادی و جلوگیری از افزایش نقدینگی ادامه یابد. همچنین برای ایجاد بازار بدهی و تامین منابع بانک‌ها، لازم است که در مرحله اول ۱۵درصد منابع بانک‌ها که به صورت مطالبات معوق از دسترس خارج شده‌اند، در دستور کار قرار گیرد.

وی تصریح کرد: با تزریق نقدینگی نمی‌توان مشکلات بدهی بانکی را حل کرد زیرا یک راه‌حل کوتاه‌مدت است و در بلندمدت نتیجه ندارد و تسهیلاتی که شرکت‌ها دریافت می‌کنند در شرایط کنونی اقتصادی به مطالبات معوق تبدیل می‌شود.

معاون اول مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول‌ درمورد کمک‌های صندوق بین‌المللی پول به ایران برای بازگشت به نظام بانکی بین‌المللی گفت: صندوق بین‌المللی پول می‌تواند در زمینه‌های مختلف ازجمله مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم به ایران کمک کند. درواقع کشور ایران همراه با دیگر کشورهای جهان خواستار انجام اقدامات اصلاحی در این خصوص است و ما نیز برای انجام این اصلاحات، کمک‌های لازم را خواهیم داشت.

لیپتون درخصوص کارایی بیشتر نظام بانکی در اقتصاد گفت: زمانی نظام بانکی می‌تواند در اقتصاد عملکرد بهینه داشته باشد که بتواند نقدینگی موجود را به‌صورت بهینه در قالب تسهیلات دراختیار فعالان اقتصادی قرار دهد.

توصیه معاون اول مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول‌ به بانک مرکزی در این دیدار، تاکید بر حفظ دستاورد کاهش تورم، ایجاد ثبات اقتصادی و جلوگیری از افزایش نقدینگی تا حد خارج از کنترل بود. وی درخصوص ایجاد بازار بدهی در ایران نیز گفت: برای ایجاد این بازار در مرحله اول باید از ۱۵درصد منابع بانک‌ها که به صورت مطالبات معوق از دسترس خارج شده‌اند، استفاده شود.

کارشناسان در مواجهه با این سوال که توصیه‌های صندوق بین‌المللی پول تا چه حد می‌تواند به کاهش مشکلات نظام بانکی و اقتصاد کمک کند معتقدند: اصلاح ساختار و اولویت پرداخت مطالبات معوق در بازار بدهی، کاملا درست است. اما دولت باید بدهی خود را به پیمانکاران بپردازد تا مطالبات معوق کاهش یابد.

از سوی دیگر نکته قابل توجهی که باید در نظر گرفت بدهی پیمانکاران و بخش خصوصی به بانک‌ها است که حاصل عدم پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران است و تا زمانی که دولت بدهی خود را پرداخت نکرده پیمانکاران نمی توانند بدهی خود را به بانک‌ها بپردازند.

دولت می تواند از طریق فروش اوراق بدهی در بازار بدهی و بورس بدهی خود را بپردازد مشروط به اینکه حمایت دولت منابع مالی بیشتری را جذب بازار بدهی کرده و به پیمانکاران کمک کند تا بدهی خود را به بانک ها بپردازند.

همچنین دولت باید بدهی خود به بانک‌ها را پرداخت کند در حالی که این رقم بالای ۱۱۰هزار میلیارد تومان است و باید به‌تدریج صفر شود و بیشتر نیز نشود.

موارد گفته شده توسط معاون صندوق بین المللی پول نشان می‌دهد اصلاح ساختار اقتصاد مهم‌تر از سیاست پولی است، زیرا سیاست پولی در کوتاه‌مدت می‌تواند اقتصاد را از کاهش تقاضا و رکود نجات دهد. اما مشکلات ساختاری و بدهی دولت به بانک‌ها، رشد نقدینگی و تورم و… به تدریج بیشتر شده و مشکلات اقتصادی را عمیق تر می کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.