دولت شهامت حذف یارانه بگیران مرفه را ندارد ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵

انتظار می رود با کاهش تعداد یارانه بگیران بودجه بیشتری برای پیش بردن طرح های عمرانی برای دولت بماند و دولت دیگر دغدغه تامین منابع مالی برای پرداخت یارانه نقدی را نداشته باشد به شرط آنکه منافع کشور را فدای منافع انتخاباتی خود نکند!

اقتصادپرس: طبق یکی از مصوبات مجلس، دولت ملزم به حذف سه دهک از یارانه بگیران شده است که برهمین اساس و با اتکا به تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۹۵، ۲۴ میلیون نفر از دهک های بالای درآمدی طی سال جاری باید از لیست دریافت یارانه کنار گذاشته شده و هزینه به دست آمده ازاین طریق برای بهبود وساماندهی زیرساخت های کشور در حوزه حمل و نقل، رونق تولید و … مورد استفاده قراربگیرد.

در شرایطی که اعضای دولت هر یک در گفتگوهایی پرداخت یارانه نقدی به مردم را از مصائب دولت می دانستند اما با این مصوبه مخالفت کرده و خواهان خط خوردن افراد از لیست یارانه بگیران طبق خواست دولت شدند.

البته اختلاف دولت و مجلس در اجرای این مصوبه تنها به تعداد افراد یارانه بگیر ختم نمی شود بلکه دولت این اقدام را عامل تبعات منفی سیاسی و اجتماعی می داند، به همین جهت از عملیاتی شدن این تبصره استقبال نمی کند. البته برخی کارشناسان معتقدند دلیل مخالفت دولت با کاهش تعداد یارانه بگیران در پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری و نیاز دولت به جمع آوری رای است.

البته نباید فراموش کرد که با گذشت ۶ سال از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها انتقادات بسیاری به نحوه اجرای آن وارد شد، طبق اصل قانون باید به ۳ دهک پایین درآمدی یارانه پرداخت شود تا ازاین طریق، دولت با منابع مالی ذخیره شده از اجرای این طرح، پروژه های عمرانی را پیش ببرد.

به گفته کارشناسان از ۷۶ میلیون یارانه بگیر کنونی تنها ۲۴ میلیون نفر مستحق دریافت یارانه نقدی هستند که با استفاده از نهادهای حمایتی باید این افراد شناسایی و مورد حمایت قرار می گرفتند.

به گفته کارشناسان براساس اهداف قانون هدفمندی یارانه ها باید اقتصاد کشور بازسازی می شد، قیمت کالاها آزاد شده و به تبع آن از خانوارهای دهک های پایین درآمدی با پرداخت یارانه نقدی حمایت می شد اما قانون هدفمندی یارانه ها از ابتدا به درستی اجرایی نشد و هم اکنون دولت برای پرداخت یارانه ها با مشکل تامین منابع مالی مواجه است و بودجه نمی تواند جوابگوی رقم واریز یارانه ها باشد.

همین مشکل دولت در پرداخت یارانه های نقدی بود که مجلس را بر آن داشت تا مصوبه ای برای حذف سه دهک بالای درآمدی تصویب کنند هر چند که این مصوبه درسال گذشته نیز تصویب شد اما دولت آن را اجرایی نکرد. این بار اما مجلس، دولت را ملزم کرده که برای اجرای درست طرح هدفمندی یارانه ها و برقراری عدالت اجتماعی و اقتصادی، سه دهک بالای درآمدی را از لیست دریافت یارانه بگیران حذف کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *