مصرف برق از مرز ۴۰ هزار مگاوات عبور کرد ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۵

اقتصاد پرس: با افزایش دمای هوا در اکثر استان‌ها و شهرهای پرجمعیت کشور و به پایان رسیدن روزهای خنک بهاری، پیک مصرف برق ایران در مدت زمان چند روز افزایش چند هزار مگاواتی را تجربه کرده است.

براساس گزارش مدیریت شبکه برق ایران، روز گذشته دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه برای نخستین بار در سال‌جاری پیک مصرف برق در ساعت ۲۱:۱۰ شب به ۴۰ هزار و ۶۰۵ مگاوات افزایش یافته ضمن آنکه در ساعت ۱۴:۱۰ بعد از ظهر هم پیک مصرف به حدود ۴۰ هزار و ۱۶۶ مگاوات رسیده است.

با وجود افزایش چند هزار مگاواتی پیک مصرف برق ایران در طول هفته جاری تاکنون اما ذخیره برق نیروگاه‌های کشور کماکان در شرایط ایمنی قرار دارد به طوری‌که در ساعات پیک مصرف برق شب گذشته ذخیره برق نیروگاه‌ها حدود سه هزار و ۹۹۶ مگاوات گزارش شده است.

از سوی دیگر با وجود جهش مصرف برق در کشور اما تراز تجارت برق و انرژی ایران کماکان منفی بوده و از مجموع ۸۰۳ مگاوات برق مبادله شده با کشورهای همسایه سهم واردات ۶۵۴ مگاورات و سهم صادرات حدود ۱۴۹ مگاوات بوده است.

در این بین متوسط مصرف برق صنایع کشور با نوسان قابل توجه‌ای همراه نبوده و روز گذشته صنایع و کارخانه‌ها حدود سه هزار و ۹۵۴ مگاوات برق و انرژی مصرف کرده‌اند.

به گزارش مهر، هم اکنون ظرفیت تولید برق ایران به بیش از ۷۴ هزار مگاوات رسیده است که پیش بینی می‌شود تا پیش از آغاز گرمای طاقت فرسای تابستانی، این ظرفیت به حدود ۵۴ هزار مگاوات افزایش یابد.

در این بین حمید چیت چیان وزیر نیرو خط قرمز پیک مصرف برق تابستانی را تعیین کرده و یادآور شده است: پیک مصرف برق در تابستان در مرز ۵۴ هزار مگاوات پیش‌بینی شده و در صورتی‌ که مصرف برق از این مرز عبور کند خاموشی خواهیم داشت.

در حالی پیک مصرف برق برای تابستان امسال حدود ۵۴ هزار مگاوات تعیین شده که تابستان سال گذشته با مصرف حدود ۵۰ هزار و ۱۷۷ مگاوات، رکورد جدیدی در پیک مصرف این حامل انرژی پاک به ثبت رسیده بود.

در همین حال، عبدالرسول پیشاهنگ معاون هماهنگی و نظارت بر بهره‌برداری توانیر اخیرا با اشاره به برنامه‌ریزی برای تامین پایدار و مطمئن برق مشترکان به ویژه در روزهای پیک مصرف تابستان ۱۳۹۵، بیان کرده است: سال گذشته انجام حدود ۷۸ هزار مگاوات عملیات تعمیراتی در نیروگاه‌های برق در دستور کار قرار گرفت.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه مطابق با برنامه زمان‌بندی تعمیرات تمامی نیروگاه‌های برق تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری به پایان می‌رسد، تاکید کرده است: با تعمیر دوره تعمیرات، پایداری شبکه تولید برق کشور به میزان قابل توجه‌‌ای افزایش می‌یابد.

به گزارش مهر، کارشناسان معتقدند در روزهای گرم سال و در دماهای بالا به ازای هر یک درجه افزایش دما بیش از ۴۰۰ مگاوات مصرف برق شبکه افزایش می‌یابد.

منبع: مهردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.