لزوم توجه جدی به فرآوری سیب زمینی ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۵

رئیس هیئت مدیره انجمن سیب زمینی کاران گفت:با توجه به آنکه صنایع تبدیلی فرآوری محصول در کشور ما با کاهش مواجه است،گسترش صنایع تبدیلی در جهت جلوگیری از معدوم سازی و امحای محصول ضرورت دارد.

اقتصاد پرس: رحیم نیازی رئیس هیئت مدیره انجمن سیب زمینی کاران با اشاره به نرخ خرید سیب زمینی  اظهار داشت: با توجه به هزینه ها تولید و نهاده های کشاورزی، نرخ خرید تضمینی غیر کارشناسی است چرا که حداقل هزینه تمام شده برای کشاورز ۸۰۰ تومان است و این در حالیست که نرخ خرید تضمینی هر کیلو محصول ۶۰۰ تومان قیمت گذاری شده است.
وی با اشاره به وضعیت تولید گفت: با توجه به کمبود آب و اینکه سیب زمینی محصول آب بری است می بایست تعادل بین عرضه و تقاضا برقرار شود تا حداقل سود عاید تولید کنندگان شود.
رئیس هیئت مدیره انجمن سیب زمینی کاران با اشاره به مازاد تولید بیان کرد: مازاد تولید سیب زمینی موجب معدوم و امحای ان همانند سال گذشته می شود لذا بایستی مناطق سردسیری سطح زیر کشت خود را کاهش دهند تا قیمت محصول متعادل شود.
نیازی ادامه داد: سال گذشته نزدیک ۷۰۰ هزار تن محصول تازه غیر فرآوری شده با قیمت بسیار ناچیزی به بازارهای هدف صادر کرده ایم که ارز آوری آن چندان چشمگیر نبوده است.
وی با اشاره به صادرات تازه و فرآوری شده محصول به بازارهای هدف بیان کرد: با توجه به آنکه صنایع تبدیلی فرآوری محصول در کشور ما با کاهش مواجه است همواره لازم است که دولت با تخصیص وام با بهره پایین به تولید کنندگان کمک کند تا با افزایش فرآوری محصول و صادرات آن به بازارهای هدف از معدوم سازی و ضایعات آن جلوگیری به عمل آید.
رئیس هئیت مدیره انجمن سیب زمینی کاران با اشاره به تاکید وزیرجهاد کشاورزی مبنی بر صادرات فرآوری سیب زمینی تصریح کرد: ظرفیت خالی برای فرآوری در کشور زیاد است اما کشاورز به سبب آنکه پول ندارد و صنعت هزینه بر است تا ماشین آلات روز را خریداری کند که بتواند با دنیا رقابت کند لذا حمایت ویژه دولت در این زمینه بسیار ضروری است.
منبع: باشگاه خبرنگاران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.