بانک ها سر به راه شدند؟/تعداد بانک های متخلف کم شد ۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۵

سود بانکی که تا اوایل امسال در برخی بانک ها مدام درحال ثبت رکوردهای جدیدی بود این روزها سر و سامانی در نظام بانکی گرفته و کمتر بانکی پیدا می شود که سودهای بالا پرداخت کند.

اقتصاد پرس: سود بانکی که تا اوایل امسال در برخی بانک ها مدام درحال ثبت رکوردهای جدیدی بود این روزها سر و سامانی در نظام بانکی گرفته و کمتر بانکی پیدا می شود که سودهای بالا پرداخت کند.
به گزارش تسنیم، پرداخت سودهای بالا از سوی برخی بانک های خصوصی و موسسات پولی در یکی دو سال گذشته کار را به جایی رسانده که بانک مرکزی بارها به این بانک ها و موسسات هشدار داده که در صورت تخلف از سود بانکی کارشان به هیات انتظامی بانک ها خواهد رسید.
این هشدارها و تخلفات تا هفته های نخست امسال هم ادامه داشت اما مشاهدات میدانی جدید خبرنگار ما از وضعیت سود بانکی در شعب بانک ها حکایت از آن دارد که این روزها اغلب بانک هایی که پیش از این گوی سبقت را در پرداخت سودهای بالا از رقبایشان می ربودند به اجرای مصوبه شورای پول و اعتبار روی آورده و بالاترین سودی که فعلاً به سپرده گذار می دهند همان ۱۸ درصد مصوب شورا و توافق بانکی هاست.
البته بازهم هستند بانک هایی که در قالب طرح هایی مانند صندوق سرمایه گذاری سودهای بالاتر از سقف تعیین شده توسط شورای پول و اعتبار را به مردم می دهند ولی تعداد بانک های متخلف در زمینه سود بانکی به نسبت سال قبل کمتر شده است.
به تازگی تعدادی از بانک های خصوصی علی رغم هشدارهای بانک مرکزی، به جذب سپرده از طریق صندوق های سرمایه گذاری مشغولند و به مشتری قول دریافت سود حداقل ۲۰ درصد را بصورت ماهانه و بعضاً سه ماه یکبار می دهند. یکی از این بانک ها به مشتریان می گوید در بعضی ایام حتی سود ۲۳ درصد هم از این صندوق ها پرداخت می شود.
هرچند بانک هایی که پیش از این در قالب صندوق های سرمایه گذاری سودهای ۲۵ درصدی به مردم پرداخت می کردند این روزها سر به راه شده و حداکثر سودی که می پردازند ۱۸ درصد مصوب شورای پول و اعتبار است ولی برخی از مسئولان شعب آنها از ارائه طرح های ویژه در روزهای آینده با سودهای ۲۳ درصدی خبر می دهند.
درحالی برخی از بانک های خصوصی که شاید تعدادشان کمتر از انگشتان یک دست باشد کماکان درحال جذب سپرده با سودهای ۲۰ و ۲۲ درصدی هستند که نرخ سود سپرده های بانکی از اول اسفند ۹۴ با توافق بانکی ها و مصوبه شورای پول و اعتبار از ۲۰ درصد به ۱۸ درصد و نرخ سود تسهیلات مبادله ای از ۲۱ به ۲۰ و تسهیلات مشارکتی از ۲۴ به ۲۲ درصد کاهش یافت.
از آنجایی که پایبندی بانک ها به نرخ های جدید سود بانکی از نکات مهم و ضروریات اجرای مصوبه سودی شورای پول و اعتبار بود، ولی الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی از مدیران‌عامل بانک‌های دولتی، خصوصی و موسسات اعتباری خواست از روز اول اسفند به نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات توافق ‌شده، پایبند و متعهد باشند و از افتتاح حساب‌های سپرده یک ساله بالاتر از ۱۸ درصد و حساب‌های کوتاه مدت بالاتر از ۱۰ درصد خودداری کنند.
وی با تاکید مجدد بر اینکه مدیران‌عامل بانک‌ها به توافق خویش در خصوص کاهش نرخ سپرده های بانکی و تسهیلات پایبند باشند، افزود: انتظار می‌رود ضوابط بانک مرکزی و خطوط قرمز این نهاد سیاستگذار حفظ شود البته خوشبختانه نشست شورای بانک‌های خصوصی و دولتی و انتشار توافقنامه در خصوص کاهش نرخ سپرده ها مطلوب و موید این موضوع بوده و در شرایط حاضر، فضای مثبت ایجاد کرده است.
رئیس شورای پول و اعتبار با تصریح اینکه همه بانک ها باید با عمل به توافق خود از خدشه دار شدن اعتبار نظام بانکی جلوگیری کنند، گفت: نباید با تفسیرهای شخصی و سلیقه‌ای حیثیت نظام بانکی را تضعیف کنند ضمن آنکه آرامش در اقتصاد مهترین اصل برای بانک مرکزی است و همگان باید این اصل را در اظهارنظرها و تصمیم ‌ها لحاظ کنند.
بنظر می رسد هشدارهای سیف و معاونانش در برج میرداماد اینبار از سوی برخی بانک ها جدی گرفته شده و حداقل برای مدتی از پرداخت سودهای بالا و تخلف از مصوبات سودی شورای پول و اعتبار کناره گیری کرده اند ولی بازهم تعدادی از بانکداران هستند که اعتنایی به این هشدارها نکرده و درحال جذب سپرده در قالب صندوق های سرمایه گذاری با سودهای ۲۰ و ۲۲ درصدی هستند.
منبع: تسنیم


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *