خلأ قانون در حوزه پرداخت‌های خرد الکترونیکی داریم ۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۵

کارشناس حوزه خدمات پرداخت الکترونیک گفت: پرداخت‌ خرد موضوعی است که همچنان قانون‌گذاری نشده و این موضوع باعث انحصار در این حوزه شده است.

اقتصاد پرس: محمد نژادصداقت گفت: پرداخت‌ خرد موضوعی است که همچنان قانون‌گذاری نشده و این باعث انحصار در این حوزه شده است. یعنی هر شهرداری با مجموعه ای که در ابتدا فعالیت کرده، ادامه همکاری می دهد. تا زمانی که بانک مرکزی به عنوان رگولاتور پرداخت الکترونیکی به این حوزه ورود نکند، شهرداری ها سلیقه‌ ای رفتار می کنند و توافقات سه جانبه بین بانک ها، مجریان و شهرداری ها ادامه پیدا می‌کند.

وی گفت: کارت شهروندی در شهر مشهد به بازار می آید و از طریق آن پرداخت خرد انجام می شود و تا به امروز، بالغ بر ۴ میلیون کارت با عنوان «من کارت» در این شهر توزیع شده است. دو میلیون از این کارت ها مربوط به شهروندان مشهد و مابقی مربوط به زائرین بوده که در اتوبوس رانی و قطار شهری در حال استفاده است.

وی افزود: بعد از مشهد، در شهرهای دیگری مانند  اهواز، اصفهان، قزوین و کیش هم این طرح اجرایی می شود و شهر کرمان آخرین پروژه عملیاتی شده در ناوگان حمل و نقل عمومی است که در سال ۹۴ به بهره برداری رسیده است. همچنین پروژه پرداخت خرد الکترونیکی در شهر کرمانشاه راه اندازی می شود.

نژادصداقت از برنامه ورود ۱۲۰ هزار پایانه فروش غیرتماسی به بازار خبرداد و افزود: در بحث ادغام پرداخت خرد و بانکی، می‌توان به برنامه موبایلی من کارت اشاره کرد که کارت هوشمندی شهروندان مشهد است. همچنین برای ارائه خدمات به گردشگران توریست کارت هایی در اختیار آنها قرار می گیرد، تا براحتی بتوانند فعالیت های پرداختی خود را در ایران انجام دهند.

این فعال حوزه خدمات پرداخت الکترونیکی بانکی، از گسترش ارائه خدمات پرداخت در خارج از ایران و ارائه خدمات به شهروندان غیرایرانی (خارجی در ایران) خبرداد و تصریح کرد: ارائه خدمات POS و  ATM با پیشرفت هایی که در حال حاضر حاصل شده، در خارج از ایران امکانپذیر است.

وی به برداشته شدن تحریم و فعال شدن ویزا کارت و مستر کارت اشاره کرد و گفت: در کشورهای همسایه ایران نظیر عراق بزودی شاهد این خواهیم بود که با فراهم کردن زیرساخت ها و دریافت مجوز بانک مرکزی عراق بحث پی اس پی گری فعال شود. ارائه خدمات به ایرانی های خارج از کشور و در کل ارائه خدمات به خارج از مرزهای ایران بخصوص کشورهای همسایه همچون عراق، افغانستان و ترکیه توسط اتیک انجام خواهد شد.

وی از شکل گیری زنجیره کامل ارزش پرداخت الکترونیکی خبرداد و گفت: مدل جدیدی را به بازار خواهد آمد و زنجیره ارزش پرداخت را در حوزه های مختلف صادرکنندگانی و پذیرندگی تکمیل می کند.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *