صادرات روزانه 600 هزار بشکه نفت به چین ۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۵

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت مدت زمان اعتبار یادداشت تفاهم ایران و چین را پنجساله عنوان کرد و گفت: امیدواریم در پسابرجام همکاری با شرکتهای معتبر چینی در چارچوب مدل جدید قراردادهای نفتی ادامه دهیم.

اقتصاد پرس: امیرحسین زمانی نیا پس از امضای یادداشت تفاهم در زمینه نفت و گاز با سازمان ملی انرژی جمهوری خلق چین در جمع خبرنگاران درباره محتویات این یادداشت تفاهم اظهار داشت: این یادداشت تفاهم درزمینه های فروش نفت خام و میعانات گازی، اکتشاف و توسعه، افزایش برداشت، ساخت تجهیزات نفت و گاز، سرمایه گذاری در طرحهای مختلف نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی است.
وی افزود: شرکتهای چینی در دوران تحریم در ایران حضور داشته و کار کردند ابراز امیدواری کرد در پسابرجام همکاری با شرکتهای معتبر چینی در چارچوب مدل جدید قراردادهای نفتی ادامه پیدا کند.
معاون وزیر نفت اضافه کرد: توقع این است که شرکتهای چینی به موقع و با کیفیت خوب پروژه ها را انجام دهند و همچنین در این دیدار، تاکید شد که شرکتهای ایرانی نیز به طور متقابل بر مبنای قرارداد پرداختها را به موقع به شرکتهای چینی بپردازند.
زمانی نیا گفت : شرکتهای مختلف چینی در این نشست حضور داشتند و برای اجرای پروژه در بخشهای مختلف بالادستی و پایین دستی صنعت نفت ابراز علاقه مندی نشان دادند و امیدواریم همکاری با شرکتهای چینی در پسابرجام با کیفیت بهتری ادامه پیدا کند.
وی درباره میزان فروش نفت خام ایران به شرکتهای چینی هم گفت: قرارداد فروش ۴٣٠ هزار بشکه نفت خام به شرکتهای چینی در بلندمدت امضا شده است و با وجود این قرارداد، شرکتهای چینی اکنون روزانه ۶٠٠ هزار بشکه نفت از ایران خریداری می کنند.
به گزارش ایرنا، وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملی انرژی جمهوری خلق چین یادداشت تفاهم همکاری بلندمدت در صنعت نفت را امضا کردند.
یادداشت تفاهم همکاری بلندمدت در بخش نفت و گاز ظهر روز یکشنبه میان « امیرحسین زمانی نیا » معاون اموربین الملل و بازرگانی وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران و « ژانگ یو ژینگ » معاون سازمان ملی انرژی چین، به امضا رسید.
چین یکی از مشتریان سنتی نفت خام ایران است که میزان دریافت نفت آن پس از اجرای برجام بیش از ١٣ درصد افزایش یافت.
شرکت های چینی همانند « سینوپک » و « سی.ان.پی.سی » که در دوران تحریم ها ایران را ترک نکردند، پس از لغو تحریم ها بر حضور پررنگ تر در ایران تاکید دارند؛ این شرکت ها افزون بر حضور در بخش بالادستی نفت ایران برای همکاری در بخش پایین دستی نیز اعلام آمادگی کرده اند.
چین در دوران تحریم با واردات روزانه حدود ۴۰۰ هزار بشکه نفت، بزرگ ترین خریدار نفت ایران بود.
شرکت سی.ان.پی.سی چین در سال های گذشته توسعه مرحله نخست میدان آزادگان شمالی را عهده دار بود و شرکت سینوپک نیز توسعه میدان یادآوران را بر عهده داشت.
این دو میدان مهم نفتی جزء میدان های مشترک ایران است و در کنار مرزهای عراق در استان خوزستان قرار دارد.

منبع: روابط عمومی وزارت نفتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.