تفاهم‌‌نامه نفتی ایران و چین ۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۵

یادداشت تفاهم همکاری بلندمدت در بخش نفت و گاز میان امیرحسین زمانی نیا، معاون اموربین الملل و بازرگانی وزیر نفت و ژانگ یو ژینگ، معاون سازمان ملی انرژی چین به امضا رسید.

اقتصاد پرس: یادداشت تفاهم همکاری بلندمدت در بخش نفت و گاز میان امیرحسین زمانی نیا، معاون اموربین الملل و بازرگانی وزیر نفت و ژانگ یو ژینگ، معاون سازمان ملی انرژی چین به امضا رسید.

چین یکی از مشتریان سنتی نفت خام ایران است که میزان دریافت نفت آن پس از اجرای برجام بیش از ۱۳ درصد افزایش یافت، شرکتهای چینی همانند سینوپک، سی ان پی سی، سینوک و … که در دوران تحریمها ایران را ترک نکردند بعد از لغو تحریمها بر حضور پررنگ تر در ایران تاکید دارند، آنها علاوه بر حضور در بخش بالادستی نفت ایران برای حضور در بخش پایین دستی نیز اعلام آمادگی کردند.

امیرحسین زمانی نیا پس از امضای یادداشت تفاهم در زمینه نفت و گاز با سازمان ملی انرژی جمهوری خلق چین در جمع خبرنگاران درباره محتویات این یادداشت تفاهم اظهار کرد: این یادداشت تفاهم درزمینه های فروش نفت خام و میعانات گازی، اکتشاف و توسعه، افزایش برداشت، ساخت تجهیزات نفت و گاز، سرمایه گذاری در طرحهای مختلف نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی است.

وی با بیان این که شرکتهای چینی در دوران تحریم در ایران حضور داشته و کار کردند و ما این نکته را فراموش نخواهیم کرد، تصریح کرد: امیدواریم در پسابرجام همکاری با شرکتهای معتبر چینی را در چارچوب مدل جدید قراردادهای نفتی ادامه دهیم.

معاون وزیر نفت با بیان این که ما توقع داریم شرکتهای چینی به موقع و با کیفیت خوب پروژه ها را انجام دهند، تصریح کرد: همچنین در این دیدار افزون بر این موضوع، تاکید شده است که شرکتهای ایرانی نیز به طور متقابل بر مبنای قرارداد پرداختها را به موقع به شرکتهای چینی بپردازند.

زمانی نیا با اشاره به این که در این دیدار شرکتهای مختلف چینی حضور داشتند که علاقمند به اجرای پروژه در بخشهای مختلف بالادستی و پایین دستی صنعت نفت هستند، تصریح کرد: امیدواریم همکاری با شرکتهای چینی در پسابرجام با کیفیت بهتری ادامه پیدا کند.

وی درباره میزان فروش نفت خام ایران به شرکتهای چینی هم با بیان این که قرارداد فروش ۴۳۰ هزار بشکه نفت خام به شرکتهای چینی در بلندمدت امضا شده است، گفت: با وجود این قرارداد، شرکتهای چینی هم اکنون روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت از ایران برداشت می کنند.

این گزارش اضافه می کند همچنین ژانگ یو ژینگ،پس از امضای یادداشت تفاهم با امیرحسین زمانی نیا، معاون اموربین الملل و بازرگانی وزیر نفت درباره این که آیا شرکتهای چینی در پسابرجام توانایی رقابت با شرکتهای مطرح اروپایی را برای حضور در ایران دارند، تصریح کرد: چینیها در کار بسیار سختکوش هستند و از این منظر شرکتهای چینی قابل مقایسه با شرکتهای غربی نیستند.

وی با بیان این که شرکتهای نفتی چین از نظر فناوری در جهان در سطح بالایی قراردارند، افزود: البته شرکتهای غربی از نظر فناوری شرایط ویژه خود را دارند اما فناوری چین هم مطابق با استانداردهای جهانی است.

ژانگ یوژینگ با اشاره به این که شرایط میدانهای نفت و گاز درچین به دلیل ساختار پیچیده زمین آن بسیار سخت تر از ایران است، تصریح کرد: این موضوع سبب شد چینیها در بخش بالادستی نفت قوی باشند و متخصصان زیادی در این بخش فعالیت کنند.

به گفته وی، شرکتهای چینی تجهیزات نفتی را با قیمت مناسب، ارزان و باکیفیت عرضه می کنند.

معاون سازمان ملی انرژی چین، این کشور را بزرگترین واردکننده نفت از ایران عنوان کرد و افزود: ۵٠ درصد از صادرات نفت ایران به چین ارسال می شود و شرکتهای چینی سال گذشته ٢ هزار و ۵٠٠ تن از ایران نفت خریداری کرد.

منبع: روابط عمومی وزارت نفتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *