6 پیش‌بینی برای تجارت ایران در فصل‌های آینده+ جدول ۲۶ اردیبهشت, ۱۳۹۵

موسسه عالی آموزش و پژوهش، مدیریت و برنامه‌ریزی به ریاست مسعود نیلی پیش‌بینی‌های خود برای تجارت ایران در فصل‌های آینده را منتشر کرده است.

اقتصاد پرس: موسسه عالی آموزش و پژوهش، مدیریت و برنامه‌ریزی به ریاست مسعود نیلی، در تحلیل تحولات تجاری گمرکی کشور مربوط به فصل سوم سال ۱۳۹۴ آورده است: تداوم افت قیمت نفت، کاهش قیمت جهانی کالاها، تقویت ارزش دلار در مقابل سایر ارزها، اختلال در جریان سرمایه و کندی رشد اقتصادهای نوظهور، وقایع اصلی اقتصاد جهانی در فصل آخر سال ۲۰۱۵ بودند. در نتیجه این شرایط، بانک جهانی پیش‌بینی خود را از رشد اقتصادی جهانی از ۲٫۶ درصد به ۲٫۴ درصد کاهش داده است. ارزش تجارت جهانی که از زمستان سال ۲۰۱۴ روند نزولی به خود گرفته بود، در سال ۲۰۱۵ به‌دلیل کاهش سطح قیمت‌های جهانی و کاهش رشد اقتصادی چین با سرعت بیشتری افت کرد و رشد منفی دو رقمی را برای هر چهار فصل به ثبت رساند که این نرخ برای فصل چهارم سال ۲۰۱۵ معادل ۱۱٫۲ درصد بوده است.

موسسه عالی آموزش و پژوهش، مدیریت و برنامه‌ریزی به تشریح تغییرات صادرات و واردات و همچنین شاخص قیمت دلاری صادرات و واردات در فصل سوم سال ۹۴ پرداخته و در جدول زیر خلاصه‌ای از تحولات تجارت گمرکی را روایت کرده است.

منبع: اقتصادنیوز


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.