۵ میلیون تحصیل کرده بیکار داریم/ در صنعت استراتژی نداریم ۲۶ اردیبهشت, ۱۳۹۵

رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه امروزه رتبه فضای کسب کار ایران در جهان، ۱۱۷ است، گفت: صنعت در فضایی که فساد، تورم و فضای کسب و کار نامناسب وجود دارد، رشد نمی‌کند.

اقتصاد پرس: رضا رحمانی شنبه شب در جلسه اتاق بازرگانی تبریز، با اشاره به اینکه به جز دوران جنگ تحمیلی، بعد از انقلاب با چنین شرایط سخت رکود و مشکلات اقتصادی مواجه نبودیم، اظهار داشت: با وجود این شرایط، هیچ حمایت موثری از تولید انجام ندادیم تا صنعت بتواند صدمات وارده را جبران کند.

وی با بیان اینکه امروزه رتبه فضای کسب کار ایران در جهان، ۱۱۷ است که باید برای بهبود شرایط موجود تلاش کنیم و از همسایگان خود که در رتبه‌های تک رقمی هستند، فاصله‌ها را جبران کنیم، افزود: صنعت در فضایی که فساد، تورم و فضای کسب و کار نامناسب وجود دارد، رشد نمی‌کند.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تقدم کنترل تورم و خروج غیر تورمی از رکود، همیشه مورد بحث و اختلاف مجلس با دولت بود، گفت: خروج غیر تورمی از رکود باید قبل از کنترل تورم در برنامه و اولویت اصلی قرار گیرد.

در صنعت استراتژی نداریم و نمی‌دانیم صنعت کشور به کجا می‌رود

رحمانی ادامه داد: فرصت کمی برای اقدام و عمل داریم و باید از الان تا آخر سال روزانه ۵۰ کارخانه از رکود خارج شده و فعال شود تا وضعیت کشور به حالت عادی بازگردد.

وی با تاکید بر اینکه ما در صنعت استراتژی نداریم و نمی‌دانیم صنعت کشور به کجا می‌رود، تصریح کرد: گستره صنعت طوری است که در هر جایی فولاد می‌زنیم، ظرفیت تولید موتور سیکلت ما در ایران بیش از مجموع هند و چین و کره و… است، میزان تولید رب گوجه، بیش از ظرفیت مصرف و توان صادراتی است، تعداد کارخانه‌های فرش ماشینی، جوابگوی کل دنیاست، لذا باید با آمایش سرزمینی محل تولید و… را مشخص کنیم و از سردرگمی که منجر به شکست تولید کننده خواهد شد جلوگیری کنیم.

نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس نهم، با بیان اینکه تولید مولد، یعنی صنعت، معدن و کشاورزی، تاکید کرد: اگر این‌ها نباشند، وزارت کار و مالیات و… چه کار خواهند کرد؟ باید تمام وزارتخانه‌های صنعتی دست به کار شوند، چراکه زنگ خطر بیکاری به صدا در آمده، چراکه علاوه بر سایر بیکاران،‌ اکنون بیش از ۵ میلیون تحصیل کرده بیکار داریم.

در پسابرجام و رفت و آمد خارجی‌ها، از مونتاژ کاری در ایران نگرانیم

رحمانی با بیان اینکه در پسابرجام و رفت و آمد خارجی‌ها، از مونتاژ کاری در ایران نگرانیم، تصریح کرد: وقتی بازار ۸۰ میلیونی در ایران و بازار ۳۰۰ میلیونی در اطراف خود داریم، دلیلی ندارد مونتاژکاری کنیم و باید در پسابرجام هر جا به سمت تولید و انتقال فناوری برویم.

وی با اشاره به بازار بزرگ روسیه و زمینه فراوان برای افزایش صادرات به این کشور، گفت: توسعه همکاری با روسیه به دلیل بازار بزرگی که بعد از کاهش روابط با ترکیه ایجاد شده، نیاز به یک کار انقلابی دارد، چراکه روسیه یک کشور مصرفی است، ۹ ماه زمستان است و ۷۰ میلیارد دلار واردات مواد غذایی دارد که باید با یک عملیات جهادی برای تصاحب این جبهه اقتصادی حرکت کنیم وگرنه چین و هند و امثال آن، این بازار را تصاحب خواهند کرد.

نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس نهم، در پایان، ضمن قدردانی از همراهی و اعتماد مردم،‌ با خداحافظی از نمایندگی، تاکید کرد: در دوران نمایندگی، نه خودم و نه خانواده‌ام هیچ سهامی نخریدم و فقط سهام کارگری قبل از دوران نمایندگی را در اختیار دارم و تهمت زنندگان را حلال می‌کنم، غیر از افرادی که اطلاع دارند ولی تهمت زدند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *