صنعت فولاد کشور در تنگنای رکود اقتصاد ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۵

رئیس اتحادیه کشوری آهن و فولاد با بیان اینکه طرح‌های عمرانی دولت سه سال است تعطیل شده است، گفت: در حال حاضر میل‌گرد و تیرآهن با قیمت ارزان از چین وارد کشور می‌شود.

اقتصاد پرس: محمد آزاد با ابراز “با اصلاح دریافت میزان مالیات بر ارزش افزوده از اصناف انتظار داریم تا بخشی از مشکلات برطرف شود”، اظهار داشت: همچنان رکود شدیدی در سطح بازار ساخت‌وساز وجود دارد و فقط کسانی که ناچار به نوسازی ساختمان‌های خود هستند اقدام به خرید آهن می‌کنند.

وی با بیان اینکه طرح‌های عمرانی دولت سه سال است تعطیل شده است، افزود: این در حالی است که بیش از ۳۰ درصد تولیدات بخش آهن و فولاد در حوزه طرح‌های عمرانی استفاده می‌شد، در کنار این میزان صدور مجوز ساخت‌وساز توسط شهرداری در سال گذشته ۵۷ درصد کاهش پیدا کرده است که این موضوع نیز نشان از رکود شدید بازار آهن دارد.

رئیس اتحادیه کشوری آهن و فولاد تصریح کرد: وضعیت مسکن روشن نیست و انتظار داریم دولت یک سیاست روشن را برای رونق این حوزه به کار بگیرد.

آزاد با اشاره به صادرات ۴ میلیون و ۱۰۰هزارتنی فولاد در سال گذشته، افزود: رکود بازار باعث شد تا بسیاری از تولیدکنندگان درصدد شناسایی بازارهای صادراتی باشند به همین دلیل بخش فولاد نیز خوشبختانه توانست صادرات خوبی را در سال گذشته انجام دهد.

وی اضافه کرد: البته واحدهای فولادی کشور نخست باید به‌جای صادرات محصولات به فکر تأمین مواد اولیه تولیدکنندگان باشند، چرا که امسال تعرفه ورق‌های فولادی افزایش پیدا کرده، این در حالی است که این ورق‌ها در کشور تولید نشده و تولیدکنندگان ملزم به واردات آن هستند، برای رفع این موضوع تولیدکنندگان بزرگ فولاد می‌توانند بخشی از برنامه‌های تولیدی خود را صرف تولید این ورق‌ها نمایند تا مشکلات واحدهای تولیدی لوله و پروفیل برطرف شود.

رئیس اتحادیه کشوری آهن و فولاد با اشاره به واردات میل‌گرد و تیرآهن ارزان‌قیمت از چین، گفت: دولت باید برای جلوگیری از این موضوع تعرفه واردات آهن میل‌گرد را از ۲۶ درصد به ۵۰ درصد برساند.

آزاد تصریح کرد: هم‌اکنون قیمت انواع تیرآهن در بازار هزار و ۵۲۰ تومان و انواع میل‌گرد از ۱۵۴۰ تا ۱۵۵۰ تومان است.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *